Miçotakis: Göç cephesinde önemli tahriklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz

Miçotakis: Göç cephesinde önemli tahriklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz

AB'ye göç konusunda sorumluluk çağrısında bulunan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Göç akınlarının kısıtlanması Türkiye ve Yunanistan'ın yararına" diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, göç konusunda gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Afganistan'daki son gelişmelerle bağlantılı olarak yeni toplu göç akınlarının söz konusu olduğuna işaret eden Miçotakis, Yunanistan'ın bu konuda yaptıklarıyla "görevini yerine getirdiğini" savundu.

"GÖÇ CEPHESİNDE ÖNEMLİ TAHRİKLER YAŞANIYOR"

Miçotakis, "Göç cephesinde önemli tahriklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. İnanıyorum ki, insan haklarına tamamen saygılı olarak Yunanistan'ın, aynı zamanda Avrupa'nın da olan sınırlarını koruyarak görevimizi yaptığımıza inanıyorum. Geçmişte benzer toplu göç akını girişimini geri çevirdik, gelecekte de aynı politikayı sürdüreceğiz." dedi.

Miçotakis: Göç cephesinde önemli tahriklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz #1

AB'NİN YARDIMCI OLMASINI İSTEDİ

Avrupa'nın yeni göç akınlarıyla karşı karşıya kalmaması için Afganistan'a yakın ülkelerin Avrupa Birliği tarafından desteklenmesi çağrısında bulunan Miçotakis, "Özellikle göç akınlarıyla ilgili olarak AB'nin Afganistan'a yakın ülkeleri desteklemesi Avrupa'ya ek göç akınları olmayacağını güvence altına almamız açısından önemli." ifadelerini kullandı.

"GÖÇLERİN KISITLANMASI BİZİM VE TÜRKİYE'NİN YARARINA"

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasına değinerek, "Göç akınlarının kısıtlanmasının Türkiye ve Yunanistan'ın yararına" olduğunu söyledi.

Miçotakis: Göç cephesinde önemli tahriklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz #2