Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü

Sivil toplum kuruluşu Save the Children'ın yaptığı açıklamaya göre, Yemen’in Saada kentinde bulunan geçici gözaltına hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 70 kişi öldü.

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü

Yemen’de hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ile İran destekli Husiler arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Koalisyon güçleri, Husilerin kontrolündeki Saada kentine düzenlediği hava saldırısında geçici gözaltı merkezini hedef aldı. Sivil toplum kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı) tarafından yapılan açıklamada, dün düzenlenen hava saldırısında en az 70 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

SALDIRILARDAN KORUNMA ÇAĞRISI

Gözaltı merkezindeki arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği ve enkaz altında çok sayıda cesedin olduğu düşünülüyor. Vakıf ayrıca, El Hudeyde kentinde düzenlenen füze saldırısında da 3 çocuğun hayatını kaybettiğini açıklayarak, çatışmanın taraflarına çocukları ve ailelerini "devam eden şiddetten" korumaları ve nüfuslu bölgelerde patlayıcı silah kullanımından kaçınmaları çağrısında bulundu.

Söz konusu saldırının basına yansımasının ardında koalisyon güçleri, saldırının araştırılacağını ifade etti. Koalisyon Sözcüsü Tuğgeneral Turki al-Malki yaptığı açıklamada, "Bu raporu çok ciddiye alıyoruz ve bu nitelikteki tüm raporlar uluslararası onaylı, bağımsız bir süreç kullanılarak tam olarak araştırılacak. Süreç devam ederken, daha fazla yorum yapmak uygun olmaz.” dedi.

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü #1

İNTERNET KESİNTİLERİ YAŞANDI

Koalisyon güçleri, Husilerin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ve Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları arttırmasının ardından Husilere ait hedeflere yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Dünden bu yana Yemen genelinde internet kesintisi yaşanıyor Yemen’de Aden kenti hariç dünden bu yana internet kesintisi yaşandığı bildirildi.

Husiler, kesintinin nedeninin koalisyon güçlerinin El Hudeyde kentindeki bir telekomünikasyon tesisine düzenlediği saldırı olduğunu öne sürdü. BAE’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Lana Nusseibeh dün yaptığı açıklamada ise, koalisyon güçlerinin Yemen'de düzenlediği hava saldırılarına ilişkin soruya, "Koalisyon, tüm askeri operasyonlarında uluslararası hukuka ve orantılı yanıta uymayı taahhüt eder." dedi.

Öte yandan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü #2

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü #3

Yemen’de gözaltı merkezine hava saldırısı: 70 ölü #4