Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz

Dünyada yıkıcı sonuçlara yol açan pandemiyle ilgili iddiaları reddeden Enstitü yetkilisi, 2017'deki deneyle ilgili konuştu.

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz

Koronavirüs salgınının çıkış noktası olarak kabul edilen Çin'in Vuhan kentindeki Vuhan Viroloji Enstitüsü, söylentileri yalanladı.

Enstitü'nün Direktörü Şı Cıngli, laboratuvarın koronavirüsün üretildiği yer veya kaynağı olduğu iddialarına tepki gösterdi.

"LABORATUVAR SORUMLU DEĞİL"

Şı, New York Times muhabirine yaptığı açıklamada, bu sağlık felaketinden laboratuvarın sorumlu olmadığını savundu.

"Kanıtı olmayan bir şeye ben nasıl kanıt göstereyim." ifadesini kullanan Şı, dünyanın bu sonuca nasıl geldiğine anlam veremediğini belirtti.

Şı, masum bir bilim insanına sürekli çamur atıldığını kaydetti.

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz #1

"VİRÜSÜN TÜRLER ARASINDA NASIL SIÇRAYABİLECEĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞTIK"

Laboratuvarda 2017'de yapılan deneyle ilgili iddialara atıfta bulunan Şı, bir virüsü daha tehlikeli hale getirmek istemedikleri için deneylerinin "fonksiyon kazanımı (GOF) deneylerinden" farklı olduğunu belirtti.

Şı, deneylerinde virüsün türler arasında nasıl sıçrayabileceğini anlamaya çalıştıklarını savunarak, laboratuvarda hiçbir zaman virüslerin öldürücülüğünü güçlendiren GOF deneyleri yapılmadığını veya yapılmasında iş birliğinde bulunmadıklarını söyledi.

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz #2

2017'DEKİ DENEY

New York Times gazetesinin haberine göre, Şı ve enstitüye bağlı laboratuvardaki ekibi, 2017'de yaptıkları bir deneyle ilgili rapor yayınlamıştı.

Raporda, virüslerin insan hücrelerine bulaşabilme ve çoğalma yeteneğinin incelenmesi amacıyla var olan virüs parçalarını eşleyerek ve karıştırarak yeni hibrit yarasa koronavirüsleri meydana getirdikleri belirtilmişti.

İNSANLARA DA BULAŞABİLİYOR

Rapora göre, söz konusu virüs parçalarının en az biri insanlara da bulaşabiliyor.

2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgının ardından, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan Vuhan Viroloji Laboratuvarı, koronavirüsün buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı iddialarına konu olmuştu.

Çinli yetkililer söz konusu iddiaları reddetmiş, koronavirüsün başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı iddialar ortaya atmıştı.

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz #3

İLK KEZ VUHAN'DAKİ GIDA PAZARINDA GÖRÜLDÜ

Dünya, koronavirüs salgınından ilk kez, Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Dünyada 177 milyon 83 bin 715 kişiye bulaşan koronavirüs nedeniyle 3 milyon 828 bin 936 kişi hayatını kaybetti.