Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu

Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donbas'ın, Çernobil gibi yaşamın olmadığı bir "yasak bölge"ye dönüşmesini istemediğini belirtti.

Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çernobil faciasının 35. senesini anma etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşan Zelenskiy, gelecekte benzeri faciaların önlenmesi için Çernobil'in tarihinin eğitim ve bilim müfredatına eklenmesi gerektiğini belirtti.

Facia gerçekleştiği zaman radyoaktif bulutun Ukrayna, Belarus, Rusya ve pek çok ülkeye ulaştığını hatırlatan Zelenskiy, 600 bin kişinin bölgenin tasfiyesinde görev aldığını ve hayatları pahasına facianın büyümesini engellediklerine dikkati çekti.

DONBAS KRİZİNE DEĞİNDİ

Zelenskiy, Çernobil'deki trajedinin sonuçlarının ortada olduğunu ve yaşamın olmadığı "yasak bölge" diye bir terim kullandıklarını belirterek,şu ifadeleri kullandı:

"DONBAS'TA DA AYNI TRAJEDİNİN YAŞANMASINI İSTEMİYORUM"

"Donbas'ta da aynı trajedinin yaşanmasını istemiyorum. Donbas'ın 'yasak bölge'ye dönüşmesini istemiyorum. Kimse zamanda geri gidip Çernobil faciasını engelleyemez ancak işgal altındaki Donbas'ta bu trajedinin olmasını engellemek için elimizden geleni hala yapabiliriz."

Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu #1

Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu #2

Vladimir Zelenskiy Çernobil faciasının 35.yılı anma töreninde konuştu #3