Vladimir Putin'den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama

Vladimir Putin'den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama

Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede her 2 ülkenin büyükelçilerinin ülkelerini temsilen Washington DC ve Moskova'ya dönmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Vladimir Putin'den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Putin, her 2 ülkenin büyükelçilerinin ülkelerini temsilen Washington DC ve Moskova'ya dönmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

İKİ ÜLKENİN BÜYÜKELÇİLERİ DE DÖNÜYOR

ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinin "oldukça yapıcı" geçtiğini de söyleyen Putin, ''Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştık. Bu çok önemli'' ifadelerini kullandı.

"ARAMIZDA BİR DÜŞMANLIK YOKTU"

Görüşmeye ilişkin Vladimir Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Rus ve ABD büyükelçilerinin yeniden görevlerine dönüşü konusunda anlaştık. Stratejik silahsızlanma konusunda Rusya ve ABD arasında çalışma başlatacağız. Son derece yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik, her iki taraf da ortak zemin bulmak amacındaydı. Görüşmede Biden ile aramızda hiçbir düşmanlık yoktu.

Siber saldırılar konusunda ABD'den herhangi bir yanıt alamadık. Ukrayna konusundaki amacımız Minsk Anlaşmasının uygulanması.

Vladimir Putin den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama  #1

SİBER SALDIRI VE NAVALNY KONUSU

ABD'deki siber saldırılar yine ABD kaynaklı. Siber saldırılarla ilgili olarak ABD ile kapsamlı bilgi paylaştık. Navalny Rusya'daki kanunları ihlal ettiğinin farkındaydı, kendisi birçok suç işlemiş bir kişidir. Kaçak konumunda olduğunu bile bile Rusya'ya döndü tutuklanmayı kendisi istedi.

Vladimir Putin den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama  #2

"HİÇBİR ULUSLARARASI YASAYI İHLAL ETMEDİK"

Bize insan hakları eleştirisinde bulunan ABD hala Guantanamo'yu kapatmadı. Kuzey kutup bölgesinde yeni silahlanma yok eski altyapıyı yeniliyoruz.

Rusya hiçbir uluslararası yasayı ihlal etmemiştir."

Vladimir Putin den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama  #3

Vladimir Putin den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama  #4

JOE BIDEN'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden ise, görüşme sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim. İnsan hakları konusu her zaman masada olacak. Rusya ile anlaşma sağlama konusunda net bir temel oluşturduk. ABD, kendisinin ve müttefiklerinin hayati çıkarlarına zarar verecek tüm eylemlere yanıt verecektir. Putin de yanıt vereceğimin farkında.

"RUSYA'NIN EYLEMLERİ KENDİ KÜRESEL DURUŞUNA ZARAR VERİYOR"

Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldık. Rusya'nın eylemleri, kendi küresel duruşuna zarar veriyor. Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi söyledim. Rusya, uluslararası normlara uyduğu sürece birlikte iş yapmamızda problem yok.

"ZAMAN, YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ ZAMANI DEĞİL"

Putin'e ABD'nin siber güvenlik konusunda önemli bir kabiliyete sahip olduğunu gösterdim. Zaman, yeni bir Soğuk Savaş zamanı değil. Putin’in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum. Putin'e baktım ve dedim ki, petrol boru hattınızı fidye yazılımı ele geçirseydi nasıl hissederdiniz? Bu yıkıcı olurdu. Putin'le siber saldırılara askeri müdahaleler konusunda konuşmadık.

"PUTİN'LE ARKTİK, SURİYE VE İRAN MESELELERİNİ MASAYA YATIRDIK"

Rusya ile ikili ilişkileri önemli ölçüde geliştirme konusunda özgün bir bakış açısının var olduğuna inanıyorum. Putin'le Arktik, Suriye ve İran meselelerini masaya yatırdık. Şi Cinping ile birbirimizi tanıyoruz ancak eski arkadaş değiliz. Putin'e, Navalnıy'ın ölümünün Rusya için yıkıcı sonuçlara sebep olacağını söyledim."

Vladimir Putin den Joe Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama  #5