Vladimir Putin: Rusya'dan Avrupa'ya göçmen akışı yok

Vladimir Putin: Rusya'dan Avrupa'ya göçmen akışı yok

Rus lider, ülkesi üzerinden kıtaya göçmen geçişinin olmadığını söyledi. Polonya sınırında yaşananlara da değinen Putin, Belarus yönetimine destek açıklaması yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca ile video bağlantı aracılığıyla görüştü.

Görüşme sırasında Putin, kendi ülkesindeki durumun yanı sıra Polonya-Belarus sınırında yaşanan göçmen krizine değindi.

"RUSYA ÜZERİNDEN AVRUPA'YA AKIN YOK"

Putin, "Göç akınlarına gelince, Rusya üzerinden Avrupa'ya böyle bir akın görmüyoruz. Umarım gelecekte de olmaz." dedi.

TASS'ın haberine göre, Rus lider, ayrıca Belarus sınırındaki göçmenlerle ilgili durumun siyasetten arındırılması çağrısında bulundu.

"POLONYA SINIRINDAKİ DURUM ZOR"

"Belarus-Polonya sınırındaki duruma gelince, evet, zor." diyen Putin, "Ancak ilke ve kurallara uymak önemlidir. Durum, hiçbir koşulda siyasallaştırılmamalı." ifadesini kullandı.

Vladimir Putin: Rusya dan Avrupa ya göçmen akışı yok #1

FRANSA-İNGİLTERE ANLAŞMAZLIĞINI HATIRLATTI

Şu anda Belarus'ta yaklaşık 5 bin göçmenin bulunduğunu kaydeden Vladimir Putin, bu yıl 54 bin göçmenin İtalya üzerinden Avrupa Birliği'ne ulaştığını hatırlattı.

Putin, Fransa ile İngiltere arasında göçmen meselesiyle ilgili karşılıklı iddiaların varlığından da bahsetti.

"BELARUS HİÇBİR ÇABADAN KAÇINMIYOR"

Varşova yönetimine tepki gösteren Putin, Polonyalı güvenlik güçlerini mültecilere böcek ilacıyla müdahale etmekle suçladı.

"Belarus makamları hiçbir çabadan kaçınmıyor ve insanları her şeyden önce daimi ikamet ettikleri yerlere, Irak'a gönüllü olarak dönmeye ikna etmeye çalışıyorlar." diye konuştu.