Ursula von der Leyen: Ukrayna, bu savaşı kazanmalı

Ursula von der Leyen: Ukrayna, bu savaşı kazanmalı

AB yetkilisi von der Leyen, Ukrayna savaşının, Avrupa'nın güvenliğini gündeme getirdiğini ifade etti. Leyen, "Putin'in saldırganlığı, stratejik bir başarısızlık haline gelmeli" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katıldı.

Özel oturumda konuşan von der Leyen'in gündeminde, Rusya-Ukrayna savaşı vardı.

"Sadece Ukrayna'nın hayatta kalması meselesi değil"

Von der Leyen, moderatörlüğünü WEF'in Kurucu Başkanı Klaus Schwab'ın yaptığı oturumda, "Bu sadece Ukrayna'nın hayatta kalması meselesi değil." dedi.

Avrupa güvenliğinin söz konusu olduğunu dile getiren AB yetkilisi, "Bu, tüm uluslararası düzenimize ilişkin soru işareti oluşturuyor. İşte bu yüzden Rusya'nın saldırganlığına karşı koymak, tüm küresel topluluk için bir görevdir." ifadelerini kullandı.

"Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda"

Leyen, AB olarak Ukrayna'nın galip gelmesi ve yeniden kendi geleceğini belirlemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, "Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda ve Putin'in saldırganlığı, stratejik bir başarısızlık haline gelmeli." dedi.

"Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz"

AB'nin, tarihinde ilk kez saldırı altındaki bir ülkeye askeri yardım sağladığına dikkati çeken Leyen, şöyle devam etti:

"Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz. AB tarafından üçüncü bir ülke için şimdiye kadar tasarlanmış en büyük makro-finansal yardım paketi olan 10 milyar euronun üzerinde makro-finansal yardım önerdik."

Ursula von der Leyen: Ukrayna, bu savaşı kazanmalı #1

Dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'nın yeniden inşası için kullanılması çağrısı

Von der Leyen, "Mümkünse (dondurulan) Rus varlıklarını kullanmak da dahil olmak üzere hiçbir taşın altını boş bırakmamalıyız." ifadesini kullandı.

AA'nın haberine göre, Rusya'yı, enerji kaynaklarını ve gıda güvenliğini küresel silah olarak kullanmakla suçlayan Leyen, şunları kaydetti:

"Bugün, Rus topçuları Ukrayna genelinde tahıl depolarını bilinçli olarak bombalıyor. Karadeniz'deki Rus savaş gemileri de buğday ve ayçiçeği tohumu dolu Ukrayna gemilerini ablukaya alıyor. Bu utanç verici eylemlerin sonuçlarını herkes görüyor.

"Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor"

Küresel buğday fiyatları hızla yükseliyor. Bundan en çok zarar görenler ise kırılgan ülkeler ve savunmasız topluluklar. Lübnan'da ekmek fiyatları yüzde 70 arttı ve Odessa'dan yapılan gıda sevkiyatları Somali'ye ulaşamadı. Buna ek olarak, Rusya şimdi bir tür şantaj olarak kendi gıda ihracatını istifliyor.

Küresel fiyatları artırmak için tedarikleri elinde tutuyor veya siyasi destek karşılığında buğday ticareti yapıyor. Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor."

Ursula von der Leyen: Ukrayna, bu savaşı kazanmalı #2

Davos Zirvesi

En son Ocak 2020'de 50'ncisi yapılan ve Davos Zirvesi olarak da bilinen forum, koronavirüs salgını nedeniyle üst üste iki yıl ertelenmişti ve yerine alternatif olarak çevrimiçi toplantılar düzenlenmişti.

Tarihte ilk kez ocak dışında yapılan ve 26 Mayıs'ta sona erecek foruma, 50 devlet lideri, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 küresel iş dünyası yetkilisi katılıyor.