Uluslararası Af Örgütü'nden, ABD'nin DSÖ kararına tepki

Uluslararası Af Örgütü'nden, ABD'nin DSÖ kararına tepki

Trump yönetimine, kararı yeniden gözden geçirmesi çağrısı yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) verdiği desteği çekme kararı tepkileri beraberinde getirdi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Ekonomik, Sosyal ve Kültür Danışmanı Sanhita Ambast, DSÖ'den çekilme ve örgüte fon aktarımını kesme kararı alan Trump yönetimini eleştirdi.

"TRUMP, İNSANLARIN HAYATINI PİYON OLARAK KULLANIYOR"

Kararı "Kötü tasarlanmış politik bir manevra" olarak nitelendiren Ambast, "Bu, küresel bir salgının ortasında DSÖ'nün çalışmalarını baltalayacak düşüncesiz bir girişimdir. Trump yönetimi, insanların hayatını kötü tasarlanmış politik bir manevrada piyon olarak kullanıyor." ifadesini kullandı.

Ambast, kararın koronavirüs salgınıyla mücadele ve diğer zaruri sağlık programlarına olumsuz etkileri olacağına dikkati çekerek, "Uluslararası kamuoyuyla birlikte çalışarak virüsü kontrol altına alabilir ve insanların yeterli sağlık hizmetine ulaşmasını sağlayabiliriz. Tüm ülkeleri küresel salgın ve diğer sağlık krizlerine karşı çabaların iyi şekilde finanse edilmesi için adım atmaya çağırıyoruz." açıklamasında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü nden, ABD nin DSÖ kararına tepki #1

"KARARI GÖZDEN GEÇİRİN" ÇAĞRISI

Trump'ın, DSÖ'ye yönelik salgına karşı yetersiz kaldığı eleştirilerine de değinen Ambast, şunları kaydetti:

"ABD böylesine önemli bir dönemde örgütten çekilmek yerine endişeleriyle ilgili DSÖ'yle iletişim halinde olmalı. Son zamanlarda görülen uluslararası anlaşma ve kuruluşlardan çekilme hareketleri insanların haklarını riske atan girişimlerdir. Trump yönetimini, kararını yeniden gözden geçirmeye ve ABD'yi hala toplum sağlığını korumaya kararlı olduğunu göstermeye çağırıyoruz."