Twitter sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı

Twitter sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı

Birleşik Arap Emirlikleri destekli Türkiye ve Katar aleyhine, Orta Doğu hakkında yayın yapan sözde "uzman" kişilerin hesaplarına ulaşım Twitter tarafından engellendi.

Twitter sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı

Amerika Birleşik Devleti merkezli,"The Daily Beast" adlı internet sitesinin haberine göre, Twitter, Newsmax ve Washington Examiner gibi haber sitelerinde Orta Doğu hakkında "uzman" yayın yapan kişilerin hesabına erişim engeli getirdi.

Söz konusu 19 hesapta kullanılan isimlerin, geçen yıl 46 farklı yayın organında 90'dan fazla makale yayımladığı, ancak bu kişilerin "gerçek" insanlar olmadığı ortaya çıktı.

The Daily Beast'e konuşan bir Twitter yetkilisi, söz konusu hesapların, bir devlet tarafından desteklendiğine dair ellerinde somut kanıt olduğunu vurguladı.

Twitter sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı #1

SAHTE UZMANLAR TÜRKİYE'NİN LİBYA'DAKİ VARLIĞINDAN RAHATSIZ

Söz konusu hesapların makalelerinde BAE yanlısı görüş bildirdiği, Katar ve Türkiye'yi eleştirdiği ve İran'a daha çok yaptırım getirilmesi gibi konuları savunduğu kaydedildi.

Tüm hesaplardaki yazıların hemen hemen aynı cümlelerle yayımlandığına işaret edilirken, bu hesapları kullananların Türkiye'nin Libya'daki rolünden de rahatsız olduğu kaydedildi.

Twitter sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı #2