Türkiye'ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi

Türkiye'ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi

Lübnanlılar Ermeni asıllı sunucu Neshan Der Haroutian'ın Türkiye'ye hakaret ettiği programın yayınlandığı televizyon kanalını protesto için sokağa döküldü.

Türkiye'ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi

Lübnan'da New TV isimli bir kanalda, Ermeni asıllı sunucu Neshan Der Haroutian'ın dün akşam gerçekleştirdiği canlı yayın sırasında Türkiye Osmanlı Devleti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sarf ettiği hakaret içerikli ifadeler, Lübnan'da büyük bir kesimin tepkisine yol açmıştı.

Yayının ardından, Lübnanlı avukat Muhammed Ziyad Caafil, söz konusu kışkırtıcı ifadeleri nedeniyle Der Haroutian hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Türkiye'ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi VİDEO

"FİTNEYİ KÖRÜKLEMİŞTİR"

Caafil, yaptığı açıklamada, "Der Haroutian, yerel bir televizyon kanalında sunduğu program sırasında kardeş Türkiye aleyhinde kullandığı hakaret içerikli sözlerle, Lübnan'ın ulusal birliğine karşı mezhepsel fitneyi körüklemiştir." ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi #1

LÜBNANLILAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Dün akşamdan beri sosyal medyadan gelen yoğun tepkilerin ardından bugün de New TV'nin başkent Beyrut'taki merkezi önünde ve ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinde kalabalıklar tarafından gösteriler düzenlendi.

Osmanlı Devleti, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek sloganları atan göstericiler, söz konusu sunucunun kardeş ülke Türkiye ve Müslümanların tarihi üzerinden Lübnan'ın ulusal birliğine yönelik fitne oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye ve Lübnan bayraklarıyla televizyon kanalının önünde toplanan göstericiler, söz konusu skandal ifadelerden ötürü Türkiye'den özür dilemeleri talebinde bulundular.

Onlarca Lübnanlı genç daha sonra Türkiye'ye desteklerini şehirde motor ve araçlarla attıkları turlarla tamamladı.

Türkiye ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi #2

"LÜBNAN HALKI GEREKEN TEPKİYİ GÖSTERDİ"

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, New TV önünde düzenlenen Türkiye'ye destek gösterisini sosyal medya hesabından "Lübnan’da bir televizyon kanalında dün bir zavallı, Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili kabul edilemez ifadelerde bulunmaya kalkışmıştı. Bugün aynı televizyon kanalının önünde Lübnan halkı bu terbiyesizliğe gereken tepkiyi gösterdi." ifadeleriyle paylaştı.

Türkiye ye hakaret edilen Lübnan kanalı protesto edildi #3