Türkiye'den AB toplantısı öncesi Doğu Akdeniz diplomasisi

Türkiye'den AB toplantısı öncesi Doğu Akdeniz diplomasisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı mevkidaşlarıyla telefonda görüştü.

Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle Doğu Akdeniz'de faaliyetlerine başlayan Türkiye, bölgedeki varlığını kararlı bir şekilde sürdürüyor.

Ankara, her fırsatta diyalogdan yana olduğunu vurguluyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının yarınki olağanüstü toplantısından önce bazı Avrupalı mevkidaşlarıyla telefonda görüşerek, Doğu Akdeniz konusunu değerlendirdi.

ÇAVUŞOĞLU, MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Çavuşoğlu; Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu'nun mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, dün de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in yanı sıra Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile görüşmüştü.

Türkiye den AB toplantısı öncesi Doğu Akdeniz diplomasisi #1

AB TOPLANACAK

AB dışişleri bakanları, video konferans yöntemiyle yarın öğleden sonra toplanacak Dış İlişkiler Konseyi'nde Doğu Akdeniz, Belarus ve Lübnan'daki önemli gelişmeleri ele alacak.

Bakan Çavuşoğlu, 11 Ağustos'taki basın toplantısında Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin, Türkiye'nin iyi niyet göstergesi olarak "taviz değil geçici bazı jestler" yaptığını vurgulamış, AB ve Almanya'nın diyalog için çaba sarf ettiğini hatırlatmıştı.

"SUÇLAYACAKLARSA YUNANİSTAN'I SUÇLASINLAR"

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de hem kendi hem de Kıbrıs Türklerinin haklarına ilişkin "hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini" söyleyen Çavuşoğlu, "Geldiğimiz noktada kimse Türkiye'ye yönelik 'Siz iyi niyet göstermediniz.' diyemez. Biz iyi niyet gösterdik ama karşı tarafta kötü niyetli bir ülke var. Dolayısıyla suçlayacaklarsa Yunanistan'ı suçlasınlar." ifadesini kullanmıştı.

YUNANİSTAN VE FRANSA'NIN ADIMLARI

Aynı gün Atina yönetimi, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına ulaşması ve çalışmaların 23 Ağustos'a kadar devam edeceğinin NAVTEX'le (Denizcilere Duyuru) ilan edilmesinin ardından alarma geçmiş, AB Dış İlişkiler Konseyini "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri" hakkında acil toplantıya çağırmıştı.

Türkiye den AB toplantısı öncesi Doğu Akdeniz diplomasisi #2

ORTAK TATBİKAT

Dün de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Yunan mevkidaşı Nikos Panayiotopulos'la telefon görüşmesi yapmıştı.

Bugünse, iki ülkenin Doğu Akdeniz'de ortak askeri tatbikat düzenlediği duyuruldu.

Yunanistan ve Fransa Doğu Akdeniz'de tatbikat düzenledi ViDEO