Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek

Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek

Vladimir Zelenskiy'in Türkiye ziyaretinde imzalanacak çeşitli anlaşmalar, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirecek. Savunma ve Dağlık Karabağ konularının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün Türkiye'yi ziyaret edecek.

Zelenskiy'nin ziyareti sırasında imzalanacak askeri iş birliği anlaşması, ülkeler arasındaki stratejik ortaklığı daha da kuvvetlendirecek.

İKİLİ ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Zelenskiy, bugün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek ve ziyaret kapsamında askeri iş birliğini güçlendirme anlaşması dahil pek çok ikili anlaşma imzalanacak.

Erdoğan, mevkidaşını son olarak Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi kapsamında şubat ayında Kiev'de ziyaret etmişti.

Liderlerin görüşeceği konuların başında savunma sektörü, serbest ticaret anlaşması (STA) ve Dağlık Karabağ krizinin olması bekleniyor.

Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek #1

TÜRK İHA'LARININ ÖNEMİ

Ülkeler arasında savunma alanındaki iş birliğinde en dikkati çeken konuyu Türk İHA'ları oluşturuyor.

Ukrayna, Türkiye'den geçen sene 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini, Ukrayna Ordusunun 48 ortak üretim SİHA satın almayı planladığını bildirmişti.

Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek #2

UKRAYNA ORDUSUNA 205 MİLYON TL YARDIM

Erdoğan'ın şubattaki Kiev ziyaretinde imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’nin Ukrayna’ya, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda 205 milyon Türk lirası yardım sağlayacağı açıklanmıştı.

Öte yandan, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy'nin başkanlığında bir heyet ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret etmişti. Uruskiy, ziyaretin ardından, Türk savunma sanayisinde örnek alınması gereken pek çok şey bulunduğunu söylemişti.

Ukrayna uçak firması Antonov ile AN-178 uçağının ortak üretimi iki ülke arasındaki güncel konular arasında yer alıyor.

Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek #3

STA İLE 20 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ

Erdoğan ve Zelenskiy, iki ülke arasında 2019'da 5 milyar dolar olan ticaret hacmi için önce 10, sonra 20 milyar dolar hedefini koymuş, bu kapsamda liderler 2012'den beri süren STA görüşmelerinin bu sene sonuçlandırılması talimatını vermişti.

Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kaçka'nın katılımıyla geçen ay Ukrayna ve Türkiye arasındaki STA görüşmeleri tekrar ivme kazanmıştı.

Turizm ise ülkeler arasındaki bir diğer önemli kalem. Türkiye'nin karantina sonrası yurt dışına uçuşları başlattığı ilk ülkelerden biri olan Ukrayna'dan Türkiye'ye 2019'da 1.5 milyon turist geldi.

Türkiye ile Ukrayna, yeni anlaşmalarla stratejik ortaklığı güçlendirecek #4

UKRAYNA, AZERBAYCAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Salgın nedeniyle bu sene rakam azalmış olmasına rağmen Ukrayna, halen Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerden biri olmaya devam ediyor.

Öte yandan, Dağlık Karabağ'daki krizin liderlerin gündeminde olması muhtemel. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini belirtmişti.

FETÖ KONUSU

Toplantıda Ukrayna'da halen varlığını devam ettirdiği bilinen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanması konusunun da görüşülmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
976 YORUM
Medya
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
1012 YORUM
3. Sayfa
Btc milyoneri Murat A. yatırım sırrını anlatıyor!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
2072 YORUM
3. Sayfa
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
111 YORUM
Dünya Kupası