Trump'tan Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararına destek

Trump'tan Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararına destek

Donald Trump, Joe Biden yönetiminin Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme kararını "harika ve olumlu" bulduğunu, ancak askerlerin daha erken çekilmesi gerektiğini belirtti.

Trump'tan Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararına destek

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Trump açıklamasında, Joe Biden yönetiminin adımını çok olumlu bulduğunu bildirdi.

"HARİKA VE OLUMLU"

Eski başkan, "Afganistan'dan çıkmak harika ve olumlu bir iş. Ben çekilmeyi 1 Mayıs için planlamıştım, bu süreci bu tarihe olabildiğince yakın şekilde gerçekleştirmeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

Trump, geri çekilme süreci için belirlenen 11 Eylül gününün ise ABD tarihi için makus bir yas günü olduğunu ve o şekilde kalması gerektiğini belirtti.

TRUMP, MAYIS 2021 TARİHİNİ VERMİŞTİ

Eski Başkan Trump, Şubat 2020'de Taliban ile yaptığı anlaşmada belirli koşullar karşılığında ABD askerlerinin Afganistan'dan 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceğini taahhüt etmişti.

20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Biden, sayıları 2 bin 500 civarında olan askerlerin çekilmesi takviminin 1 Mayıs'ta başlayıp 11 Eylül 2021'e kadar tamamlanacağını açıklamıştı.

ABD Kongresinde Demokratlar genel olarak Biden'ın çekilme planına destek verirken, Cumhuriyetçilerin büyük bölümü "ABD'nin Afganistan'ı boşlukta bıraktığını" ve "orada yeniden terör unsurlarının çoğalacağını" savunuyor.

Trump tan Biden ın Afganistan dan çekilme kararına destek #1