Trump'ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale

Trump'ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'dan kiliseye yapacağı yürüyüş öncesi yoldaki göstericiler, polisin sert müdahalesi ile dağıtıldı.

Trump'ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale

ABD'de, siyahi George Floyd'un öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolar, ülke genelinde şiddet eylemine dönüştü.

Başkan Donald Trump, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmanın ardından, elindeki İncil ve kabinesinden bazı üyelerle yürüyerek, Washington DC'de dün akşam bir grup protestocu tarafından kundaklanmaya çalışılan Beyaz Saray yakınlarındaki yaklaşık 200 yıllık tarihe sahip St. Johns Kilisesi'ne gitti.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #1

TRUMP: DÜNYADAKİ EN HARİKA ÜLKEYİZ

Kilisenin içine girmeyen ve önünde elindeki İncil'i havaya kaldırarak konuşan Trump, "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız." dedi.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #2

Trump, kilisenin önünde yanında bulunan kişilerle basına poz verdikten sonra tekrar geniş güvenlik önlemleri altında, Beyaz Saray'a yürüyerek döndü.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #3

Trump'a ziyaretinde; Adalet Bakanı William Barr, Savunma Bakanı Mark Esper, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Özel Kalem Müdürü Mark Meadows ve Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany eşlik etti.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #4

BİBER GAZI VE SES BOMBASIYLA MÜDAHALE

Trump'ın Beyaz Saray'dan çıkmasından önce güzergah üzerindeki Lafayette Park'ta bulunan protestocuların, güvenlik güçlerince biber gazı ve ses bombası ile dağıtılması ise Amerikan kamuoyunda tepkiye yol açtı.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #5

BEYAZ SARAY: GÖSTERİCİLER 3 KERE UYARILDI

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, saat 19.00'da başlayan sokağa çıkma yasağına dakikalar kalması nedeniyle bölgede güvenlik önlemlerinin genişletildiğini belirterek, "Müdahale edilmeden önce göstericilere 3 kere dağılmaları için uyarı anonsu yapılmıştır." dedi.

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #6

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #7

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #8

Trump ın önünü açmak isteyen polisten sert müdahale #9