Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi

ABD'nin eski Savunma Bakanı Jim Mattis, Başkan Donald Trump'ın protesto olaylarına müdahalesini eleştirince Trump'tan sert tepki geldi.

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi

Siyahi George Floyd'un Minneapolis kentinde polis şiddetiyle öldürülmesi, Amerikan siyasetini karıştırdı.

Eski ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Başkan Donald Trump'ı toplumu bölmekle suçlayan yazılı açıklama yapınca, Trump ve Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Twitter'dan Mattis'e yüklendi.

Amerikan medyasına yaptığı iki sayfalık açıklamada Mattis, Savunma Bakanı Mark Esper'in ülkede devam eden protestolarla ilgili "Savaş alanını hızla baskılarsak dağılırlar" yorumunun reddedilmesi ve Amerikan ordusunun halkına karşı politik amaçlarla kullanılmaması gerektiğini yazdı.

NAZİ BENZETMESİ

Ülkedeki krizlere verilecek siyasi yanıtın askerileştirilmesinin asker ile toplum arasında çatışmaya zemin hazırladığını belirten Mattis, Esper'in "baskılayıp dağıtma yorumunu" İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin "böl ve işgal et" yöntemine benzetti.

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi #1

"AMERİKAN HALKINI BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN UĞRAŞMIYOR"

Trump'ın kasıtlı olarak son üç yıldır ülkeyi ayrıştırdığı değerlendirmesinde bulunan Mattis, "Donald Trump, hayatımda gördüğüm Amerikan halkını bir araya getirmek için uğraşmayan veya en azından uğraşıyormuş gibi yapmayan tek başkan." ifadesini kullandı.

ABD'nin aynı zamanda son üç yıldır olgun bir lider eksikliğinin sonuçlarını gördüğünü belirten Mattis, "Onsuz birlik sağlayabiliriz." dedi.

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi #2

"ANAYASAMIZLA DALGA GEÇEN LİDERLERDEN HESAP SORMALIYIZ"

Trump'ın, Beyaz Saray'ın önündeki Lafayette Park'ta fotoğraf çektirmesi için polisin göstericilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanmasını "görevi kötüye kullanmak" olarak niteyelen Mattis, "Anayasamızla dalga geçen liderlerden hesap sormalıyız." ifadesini kullandı.

Trump, protesto olaylarına yakılan St. John Kilisesi'ne gitmek için protestoların düzenlendiği Lafayette Park'tan geçmişti.

Trump'ın Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Adalet Bakanı ve birçok bürokratı ile oradan geçmeden önce göstericilere müdahale edilmiş ve alan boşaltılmıştı.

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi #3

TRUMP VE SÖZCÜSÜNDEN SERT TEPKİ

Mattis'in açıklaması Amerikan medyasında dolaşıma girdikten kısa bir süre sonra, Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany'den sert tepki geldi.

McEnany, Twitter'dan, "Eski Bakan Mattis'in açıklaması, DC elitinin gönlünü almak için kendi reklamından başka bir şey değil. Başkan Trump, kanun ve düzenin başkanıdır ve ülkemizin caddelerinde huzuru tesis etmiştir. Mattis'in küçük sözleri Başkan'ın güçlü adımlarına karşı sönük kalıyor." paylaşımında bulundu.

TRUMP'TAN MATTIS'E: KUDUZ KÖPEK

Daha sonra Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan Trump, "Muhtemelen benim Barack Obama ile tek ortak noktam ikimizin de dünyanın en abartılı generali Jim Mattis'i kovma onuruna sahip olmamızdır. İstifa mektubunu ben istedim ve bundan da çok memnun kaldım. Lakabı 'kaostu' ki ben bunu sevmemiş ve "Kuduz Köpek" diye değiştirmiştim." ifadelerini kullandı.

Trump ile Mattis arasında Floyd protestosu gerilimi #4

"KİŞİLİĞİNİ SEVMEDİM, İYİ Kİ GİTTİ"

Mattis'in güçlü yanının askerliği değil bireysel ilişkileri olduğunu belirten Trump, "Ona yeni bir hayat, yeni işler, kazanacağı yeni savaşlar verdim ama o nadiren başarılı oldu. Liderliğini veya kişiliğini sevmedim ve çoğu kişi de buna katılıyordu. İyi ki gitti." değerlendirmesinde bulundu.

Mattis, Aralık 2018'de Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından ABD'nin Suriye'deki tüm askerlerini çekme kararı verdiğini açıklaması üzerine istifa ettiğini duyurmuştu.