Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün küresel bir salgın haline gelmesinden Çin'i sorumlu tuttu, ancak virüsü kasten üretmediğini savundu.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı

Oval Ofis'te New York Post'a özel röportaj veren ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınını ve ABD'nin dış politikasını değerlendirdi.

"ÇİN, VİRÜSÜ KASTEN ÇIKARMADI"

Virüsün küresel bir salgın haline gelmesinden Çin'i sorumlu tutan Trump, "İstihbarat raporlarından anlıyoruz ki, Çin'de kötü şeyler oldu. Bununla yüzleşelim. Çin, bunu (virüsü) kasten ortaya çıkarmadı ama virüs bir şekilde oradan (Vuhan) çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı #1

"ÇIKTIĞI YER BİR LABORATUVAR OLMAYABİLİR"

Daha önceki açıklamalarında koronavirüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığını savunan Trump, bu kez ton değiştirerek, "Virüs, Vuhan'da ortaya çıktı ama burası bir laboratuvar olmayabilir. Virüsün oradan çıkıp tüm dünyaya yayılmasına izin verilmemeliydi." ifadesini kullandı.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı #2

"ÇİN'LE SAVAŞ HAKKINDA KONUŞMAK ÇOK NAHOŞ"

Trump, Çin ile artan gerginliğin askeri bir müdahaleyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı sorusuna, "Savaş hakkında konuşmak istemiyorum. Bu çok nahoş bir şey. Biliyorsunuz Çin ile birkaç ay önce ticaret anlaşması yaptık. Anlaşma sürecinde iki ülke ilişkileri hakkında büyük bir iyimserlik vardı. Sonra bu virüs ortaya çıktı." yanıtını verdi.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı #3

"ABD'NİN ALDIĞI EN KÖTÜ KARAR, ORTA DOĞU'YA GİRMEKTİ"

Kendisi başkan seçilmeseydi ABD'nin şu anda Kuzey Kore ile savaş halinde olacağını savunan Trump, eski ABD Başkanı George Bush'un Irak kararını da eleştirdi.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı #4

Trump, ABD'nin Irak, Afganistan ve Suriye'deki varlığını azalttıklarını vurgulayarak, "ABD'nin belki de tarihinde aldığı en kötü karar, Orta Doğu'ya girmekti. Her iki taraftan da milyonlarca insan öldü. Biz de 8 trilyon dolar harcadık." diye konuştu.

Trump: Çin, koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı #5