Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek

ABD Başkanı Donald Trump, Bağımsızlık Günü konuşmasında ülke genelindeki heykel saldırılarına değinerek, Amerikalı kahramanların heykellerinin bulunacağı bir ulusal park inşa edileceğini duyurdu.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykeller yıkılmış ya da yetkililer tarafından kaldırılmıştı.

TRUMP, HEYKELLERE SALDIRILARI KINADI

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Dakota eyaletinde bulunan Rushmore Dağı Anıtı’nda yaptığı Bağımsızlık Günü konuşmasında heykellere saldıranları kınadı.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek #1

"DEĞERLERİMİZİ SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Başkan Trump, Amerika’nın ulusal tarihinin tehdit altında olduğu vurgulayarak, "Tarihimizi yok etmeye, kahramanlarımızı itibarsızlaştırmaya, değerlerimizi silmeye ve çocuklarımızın beynini yıkamaya çalışan acımasız bir kampanyaya tanık oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek #2

"ÇOCUKLARIMIZA, ÜLKELERİNE NEFRETİ ÖĞRETİYORLAR"

Trump, konfederasyon sembollerinin Amerika tarihinin bir parçası olduğunu savunarak, "Sol kültür devrimi Amerikan devrimini ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Çocuklarımıza okullarda kendi ülkelerinden nefret etmeyi öğretiyorlar. Bizi susturmaya çalışıyorlar, ama asla susmayacağız" dedi.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek #3

"AMERİKAN KAHRAMANLARI ULUSAL PARKI YAPACAĞIZ"

Başkan Trump, "Büyük ulusal hikayemiz" temalı Amerikalı kahramanların heykellerinin yer alacağı ulusal bir parkın kurulacağını duyururken, "Şimdiye dek yaşamış en büyük Amerikalıların heykellerinin bulunacağı uçsuz bucaksız bir Amerikan Kahramanları Ulusal Parkı olacak" dedi. Trump, park için kurulan görev gücünün 60 gün içinde inşa planını kendisine sunacağını aktardı. Başkan, yeni heykellerin gerçeğe yakın olacağını "soyut ya da modernist" olmayacağını ifade etti.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek #4

2026'DA AÇILACAK

Öte yandan kurulacak ulusal parkın 4 Temmuz 2026’da açılması planlanırken, parkta Kristof Kolomb, George Washington, Thomas Jefferson, Ronald Reagan, Douglas MacArthur, George Patton, Harriet Tubman, Martin Luther King, Junipero Serra, Marquis de Lafayette gibi bir çok tarihi ismin heykellerinin olması bekleniyor.

Trump, Amerikalı kahramanlar için ulusal park inşa edecek #5