Suriye'ye insani yardımlar Cilvegözü'nden yapılacak

Suriye'ye insani yardımlar Cilvegözü'nden yapılacak

BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın yeni bir vetosuna karşı Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan vazgeçerek, yardımların yapıldığı sınır kapısı sayısını 1'e indirdi.

Suriye'ye insani yardımlar Cilvegözü'nden yapılacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'ye 2014 yılından beri insani yardımların girişine olanak sağlayan mekanizmayı görev süresinin dolmasının ardından 5'inci girişimde yenileyebildi.

RUSYA VE ÇİN BU KEZ ÇEKİMSER KALDI

Almanya ve Belçika tarafından BMGK'ye sunulanan karar tasarısına 13 ülke destek verirken, Rusya, Çin ve Dominik Cumhuriyeti çekimser kaldı.

Suriye ye insani yardımlar Cilvegözü nden yapılacak #1

YARDIMLAR SADECE CİLVEGÖZÜ'NDEN GİDECEK

BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın vetosunu önlemek ve mekanizmanın yenilenebilmesi için Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan vazgeçti, yardımların yapıldığı sınır kapısı sayısı 1'e indirildi.

Karara göre, Öncüpınar Sınır Kapısı karşısındaki Babüsselame yardımların girişine kapatılırken, Cilvegözü karşısındaki Babülhava 1 yıl daha açık tutulacak ve insani yardımlar yeniden başlayacak.

Suriye ye insani yardımlar Cilvegözü nden yapılacak #2

HALEP YOLU KAPALI, TEK YARDIM İDLİB'E

BM Babüsselame'den, Halep'in kuzeyinde yerinden edilmiş yardıma muhtaç 300 bin Suriyeliye ulaşıyordu, açık kalacak Babülhava'dan ise İdlib'de 2,8 milyon kişiye yardım gönderiliyor.

Suriye'ye insani yardımlar daha önce 4 sınır kapısı üzerinden yapılırken, Rusya geçen sene Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse ve Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapılarını da yardımların girişine kapatmıştı.

Suriye ye insani yardımlar Cilvegözü nden yapılacak #3