Sergey Lavrov Erivan'da Ermenistan - Türkiye normalleşmesini değerlendirdi

Sergey Lavrov Erivan'da Ermenistan - Türkiye normalleşmesini değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan'ın başkenti Erivan'ı ziyaret etti.

Lavrov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüştü.

İki bakan görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Lavrov, Güney Kafkasya bölgesiyle ilgili 3+3 formatındaki bölgesel iş birliği platformunun önemli olduğunu belirterek, "Bu, bölge ülkeleri ve komşuları arasında diyaloğun oluşturulması ve çok yönlü iş birliğinin geliştirilmesi için ek ve önemli bir kanaldır." dedi.

"İlişkilerin normalleşmesini memnuniyetle karşılıyoruz"

AA'nın haberine göre; Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış anlaşmasının imzalanması sürecine destek vermeye hazır olduklarını dile getiren Lavrov, "İki ülke arasında demir yolu güzergahı konusunda anlaşmaya varıldı. Kara yolu güzergahı konusundaki müzakere süreci sona ermek üzere. Bu süreç basit olacak ve kesinlikle Ermenistan topraklarının egemenliğinin tanınmasına dayanacak. Burada herhangi bir ikili anlam olmayacak." diye konuştu.

Lavrov, "Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun da bölgedeki durumun genel olarak iyileşmesine katkıda bulunması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Sergey Lavrov Erivan da Ermenistan - Türkiye normalleşmesini değerlendirdi #1

"Ukraynalıların kıyı şeridini mayınlardan temizlemesi gerekiyor"

Ukrayna'da limanların açılması ve tahıl ürünlerinin sevk edilmesi sorununu anımsatan Lavrov, şunları kaydetti:

"Rus güçleri, bir aydan fazladır her gün güvenlik koridorları açıyor. Yük taşıyan ve Karadeniz limanlarında bekleyen tüm gemiler, elbette, Ukraynalıların kontrollerindeki kıyı şeridini mayınlardan temizlemesi şartıyla, bu koridorları herhangi bir engel olmadan güvenli şekilde kullanabilir. Türk meslektaşlarımızın Kiev'i bu süreci uzatmaktan vazgeçmeye ikna etme yönündeki girişimlerini çok olumlu buluyorum."

Ukrayna yönetiminin Batı ülkelerinden gemisavar füze sistemlerini talep ettiğine dikkati çeken Lavrov, "Batılı ortakların, Kiev'in savaş ruh haline ayak uydurmanın iyi şeylere yol açmayacağını anlamaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin açıklamalarından memnunuz"

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ise Karabağ meselesine değinerek, "Güney Kafkasya bölgesine barış ve istikrarı getirecek, herkesin haklarını dikkate alacak çözümlere ancak müzakereler yoluyla ulaşılabilir. Değişmez pozisyonumuz bu yöndedir." dedi.

Karabağ meselesine ilişkin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubunun çalışmasının etkinleştirilmesi gerektiğini belirten Mirzoyan, Rus barış güçlerinin bölgede "statükoyu" sağlayacağı umudunu paylaştı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların belirlenmesi ile ilgili sürecin de başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Mirzoyan, söz konusu formatta bir sonraki görüşmelerin Moskova'da yapılacağını söyledi.

Mirzoyan, Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi süreci ile ilgili ise "Türk üst düzey yetkililerinin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme, diplomatik ilişkiler kurma ve sınırları açma yönündeki açıklamalarından memnunuz." ifadesini kullandı.

Sergey Lavrov Erivan da Ermenistan - Türkiye normalleşmesini değerlendirdi #2

İlginizi Çekebilir
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
444 YORUM
Dünya Kupası
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
191 YORUM
Magazin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
579 YORUM
Gündem
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
433 YORUM
Magazin
Koin yatırımı yapmadan önce buraya muhakkak göz at
ADVERTORIAL
CryptoTrader