Rusya'dan koronavirüs aşısı duyurusu

Rusya'dan koronavirüs aşısı duyurusu

N.F. Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, testleri devam eden koronavirüs aşısının 14-15 Ağustos'ta piyasaya çıkmasını beklediklerini söyledi.

Rusya'da koronavirüs aşısı üzerindeki klinik testleri yürüten kurumlardan biri olan N.F. Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nin Direktörü Gintsburg, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

14-15 AĞUSTOS TARİHLERİNDE KÜÇÜK BİR MİKTARDA PİYASAYA SÜRÜLECEK

Aşının ağustos ortasına doğru klinik testleri geçerek tıbbi kurumlarda kullanım iznini almasını beklediklerini anlatan Gintsburg, 14-15 Ağustos gibi üretilmesi başarılan küçük miktarda aşının piyasa sürülmesini umduğunu kaydetti.

Aşının piyasaya sürülmesiyle 3. aşamanın başlayacağını ve aşıyı kullanan kişilerin izleneceğini belirten Gintsburg, aşının kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratması halinde Sağlık Bakanlığı'nın izni geri çekme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Rusya dan koronavirüs aşısı duyurusu #1

AŞININ ÜRETİMİ İSTE TAM OLARAK EYLÜLDE BAŞLAYACAK

Rus uzmana göre özel şirketler, aşının üretimine eylül başı veya ortası gibi başlayacak. Şu anda aşının üretimi için gereken teknolojinin ve tüm bileşenlerin sağlanması konusunda özel şirketlerle görüşmeler yapıldığını aktaran Gintsburg, özelde üretime geçildikten sonra aşının tıbbi kurumlara ulaştırılması için lojistik zinciri kurulacağının altını çizdi.

Sıvı ve toz olmak üzere iki türde geliştirilen aşının klinik testlerine 17 Haziran'da başlanmıştı. Sıvı haldeki aşının klinik testleri, Moskova'daki Burdenko askeri hastanesinde yapılırken toz haldeki aşı Seçenov Üniversitesi'nde test ediliyor. Klinik testler, 38'er gönüllüden oluşan iki grup üzerinde gerçekleştiriliyor.

Gruplardan ilki askerlerden, ikincisi sivillerden oluşuyor.

Rusya dan koronavirüs aşısı duyurusu #2