Rus hackerlar, İngiltere'nin aşı çalışmalarına saldırdı

Rus hackerlar, İngiltere'nin aşı çalışmalarına saldırdı

Rus hacker grubu APT29’un, İngiltere’de yapılan koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin bilgileri ele geçirmeye çalıştığı iddia edildi.

Rus hackerlar, İngiltere'nin aşı çalışmalarına saldırdı

Dünya genelinde, koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmaları yürütülürken, İngiltere de bu konuda en ileri düzeydeki çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

Özellikle Oxford Üniversitesi'ndeki çalışmalar, uluslararası kamuoyunda merakla takip ediliyor.

Çalışmalar devam ederken, İngiliz medyasında konuya ilişkin çarpıcı bir haber gündeme geldi.

"RUSLAR AŞI ÇALIŞMALARIMIZI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR"

The Dukes ve Cozy Bear olarak da bilinen APT29 adındaki Rus istihbaratıyla ilişkili olduğuna inanılan Rus hacker grubunun, İngiltere’deki koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin bilgileri ele geçirmeye çalıştıkları öne sürüldü.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ,söz konusu siber saldırıların doğrudan Rus istihbaratıyla ilişkili olduğunu söyledi.

“BU SALDIRILARI KINIYORUZ”

NCSC Direktörü Paul Chichester, söz konusu siber saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hayati önem taşıyan çalışmalara karşı yapılan bu saldırıları kınıyoruz. Müttefiklerimizle birlikte çalışan NCSC, en kritik varlıklarımızı korumaya kararlıdır ve şu anda en büyük önceliğimiz sağlık sektörünü korumaktır. Kuruluşları, ağlarını savunmaya yardımcı olmak için yayınladığımız tavsiyelere alışmaya teşvik edeceğiz.” dedi.

Rus hackerlar, İngiltere nin aşı çalışmalarına saldırdı #1

“RUSLARIN HEDEFİ İNGİLERE, ABD VE KANADA”

Chichester, söz konusu saldırılarda İngiltere başta olmak üzere ABD ve Kanada’daki koronavirüs aşı çalışmalarının da hedef olduğunun altını çizdi.

NSCS’den yapılan açıklamada, “2020 boyunca APT29, koronavirüs aşılarının geliştirilmesi ve test edilmesine ilişkin bilgileri çalmak amacıyla Kanada, ABD ve İngiltere’de, bu aşıları geliştirmek için çalışan çeşitli organizasyonları hedeflemiştir.” denildi.

“BİLGİSAYAR KORSANLARI 2019 GENEL SEÇİMLERİNİ DE HEDEF ALDI”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, söz konusu Rus bilgisayar korsanlarının 2019 Genel Seçimlerini de hedef aldığını belirtti.

Raab, “Kapsamlı analize dayanarak hükümet, Rus ‘aktörlerin’ 2019 Genel Seçimi’ne yasa dışı olarak edinilen ve sızdırılan hükümet belgelerinin çevrimiçi amplifikasyon yoluyla müdahale etmeye çalıştıkları neredeyse kesin olduğu sonucuna varmıştır. İngiltere-ABD Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin hassas hükümet belgeleri, 2019 Genel Seçimi’nden önce yasa dışı olarak alındı ve sosyal medya platformu Reddit aracılığıyla çevrimiçi olarak dağıtıldı.” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Raab, söz konusu müdahaleye ilişkin geniş çaplı bir soruşturma başlatıldığının altını çizdi.

Rus hackerlar, İngiltere nin aşı çalışmalarına saldırdı #2

İlginizi Çekebilir
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1041 YORUM
Gündem
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
155 YORUM
Dünya
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
Aslı kripto al-sat için en doğru stratejiyi buldu!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
Fransızlardan yolu kapatan iklim aktivistlerine müdahale
Fransızlardan yolu kapatan iklim aktivistlerine müdahale
143 YORUM
Dünya