Papa'nın muhafız birliğinde aşı krizi

Papa'nın muhafız birliğinde aşı krizi

Vatikan'ı ve Papa'yı korumakla görevli İsviçreli Muhafızlar arasında korona aşılarını tamamlamayan 3 muhafızın görevleri askıya alınırken, aşı olmak istemeyen 3 asker de birlikten ayrıldı.

Papa'nın muhafız birliğinde aşı krizi

Dünya çapında yayılan aşı karşıtlığı Vatikan'da da gündemde.

Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan'ı ve ruhani lideri Papa'yı korumakla görevli İsviçreli Muhafızlar arasında aşı krizi çıktı.

1506 yılından beri Papa ve ikametini korumakla görevli dünyanın en eski ve en küçük muhafız birliği, aşı karşıtlığı sıkıntısı ile çalkalanıyor.

3 ASKER BİRLİKTEN TAMAMEN AYRILDI

Vatikan'a yakın haber sitelerinden Rome Reports’a göre, İsviçreli Muhafızlar arasında koronaya karşı aşılaması tamamlanmayan 3 askerin görevleri askıya alınırken, aşı olmayı reddeden 3 asker de muhafız birliğinden ayrıldı.

Papa nın muhafız birliğinde aşı krizi #1

3 ASKER AŞI YAPTIRIRSA GÖREVİNE DÖNEBİLECEK

İsviçreli Muhafızların sözcüsü Urs Breitenmoser, yaptığı açıklamada, birlikten ayrılan 3 muhafızın bunu gönüllü yaptığını belirtirken, aşılamaları tamamlanmayan diğer 3 askerin ise bu süreçleri tamamlanıncaya dek görevlerinin askıya alındığını bildirdi.

Papa nın muhafız birliğinde aşı krizi #2

Katoliklerin ruhani lideri Papa ile her zaman yakın temas halinde olan İsviçreli Muhafızların mevcudiyeti 100'den biraz fazla.

Vatikan, koronavirüsle mücadele kapsamında, aşı veya test yaptırmış ya da kısa süre öncesinde hastalığı atlatmış olmayı belgelendiren "Yeşil Geçiş" sertifikasını, şehir devletinde çalışanlar ve tüm ziyaretçiler için 1 Ekim'den itibaren zorunlu hale getirmişti.

Papa nın muhafız birliğinde aşı krizi #3