Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi

Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi

Vatikan’da bulunan Petrus Bazilikası’nda cemaat olmadan düzenlenen Paskalya ayini, televizyonlar ve sosyal medyada canlı yayınlandı.

Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram Paskalya, bu yıl koronavirüs engeline takıldı.

Normal şartlarda nisan sonuna kadar kutlanan Paskalya Bayramı, dünya genelinde yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiği virüse denk gelince, Papa Francis tarihte ilk kez cemaatsiz bir ayin yaptı.

CANLI YAYINLANDI

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in Vatikan’da bulunan Petrus Bazilikası’nda yaptığı Paskalya ayini, televizyonlarda ve sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi ViDEOAYİN SONRASI KONUŞMA

Papa, ayin sonrasında geleneksel bayram mesajı "Urbi et Orbi" (Roma ve dünyaya) konuşmasını yaptı.

Dünya genelinde pek çok kişinin yaşamına mal olan yeni tip koronavirüs salgınına değinen Papa, "Bugün düşüncelerim her şeyden önce koronavirüsten doğrudan etkilenenlerle; hastalarla, hayatını kaybedenlerle ve yakınlarına son vedalarını dahi yapamayan ailelerle." dedi.

"TÜM DÜNYA ACI ÇEKİYOR"

Koronavirüsle mücadelede dönemin bencillik zamanı olmadığını dile getiren Papa, "Çünkü karşılaştığımız zorluk hepimiz için ortaktır ve insanlar arasında fark yaratmaz. Şimdi kayıtsızlık zamanı değil çünkü tüm dünya bundan acı çekiyor ve bu pandemiye karşı kendini bulmalı, bir araya gelmeli." diye konuştu.

Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi #1

AB'YE SESLENDİ

Avrupa Birliği’ne (AB) de seslenen Papa, AB’nin bugün çığır açan bir krizle karşı karşıya olduğunu, daha fazla dayanışma göstermekten kaçınmaması gerektiğini söyledi. İnsanları iyileştirmek ve hayat kurtarmak için kullanılması gereken büyük sermayelerin silah üretimi ve kaçakçılığı için kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Papa, şunları kaydetti:

"Bunun yerine Suriye'deki uzun savaşı, Yemen'deki çatışmayı ve Irak''ta ve Lübnan'daki gerginlikleri nihayet sona erdirme zamanıdır. İsrailliler ve Filistinlilerin yeniden diyaloğa döndükleri, her ikisinin de barış içinde yaşamalarını sağlayan istikrarlı ve kalıcı bir çözüm buldukları zaman olsun. Ukrayna'nın doğu bölgelerinde yaşayan nüfusun çilesi sona ersin. Farklı Afrika ülkelerindeki birçok masum insana yönelik terörist saldırılar dursun."

GÖÇMEN AYRINTISI

Papa, Libya’da çoğu çocuk zor koşullardaki göçmenlerle, Türkiye-Yunanistan sınırındaki göçmenlerin korunmasını isterken, Venezuela'da ivedilikle somut çözüme ulaşılması temennisinde bulundu.

TÜM DİNİ TOPLANTILAR YASAK

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İtalya’da tüm dini toplantılar yasaklandı.

İlginizi Çekebilir
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
872 YORUM
3. Sayfa
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
797 YORUM
Gündem
Ünlü Ceo'nun bulduğu yöntemle kazançlar otomatik!
ADVERTORIAL
BTCPrime
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
515 YORUM
Milli Takımlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
471 YORUM
Gündem