Oxford'un koronavirüs aşı adayı, iki ülkede üretilecek

Oxford'un koronavirüs aşı adayı, iki ülkede üretilecek

Latin Amerika'da aşı üretimi için Arjantin ve Meksika seçildi. Fiyatın, her bir doz için 3 ila 4 dolar arasında olacağı kaydedildi.

Oxford Üniversitesi, aşı çalışmalarına devam ederken, aşının üretileceği iki ülke belli oldu.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Oxford'un koronavirüse karşı geliştirdiği aşının Arjantin ve Meksika'da üretileceğini açıkladı.

ARJANTİN VE MEKSİKA'DA ÜRETİLECEK

Fernandez, düzenlediği basın toplantısında, Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve 3. test aşamasında bulunan aşı adayının Latin Amerika ülkeleri için üretiminin Arjantin ve Meksika'da yapılacağını duyurdu.

Devlet Başkanı Fernandez, 2021'in ilk yarısında elde edilmesi hedeflenen aşının Brezilya hariç Latin Amerika ülkeleri için 150 ila 250 milyon doz arasında üretileceğini belirtti.

DOZ FİYATI 3-4 DOLAR

Aşı fiyatının her bir doz için 3 ila 4 dolar arasında olacağını söyleyen Fernandez,  aşı geliştiricilerin Meksika merkezli Carlos Slim Vakfı'yla yaptığı bu anlaşma sayesinde Latin Amerika bölgesinin aşıya daha erken ulaşacağını sözlerine ekledi.

Oxford un koronavirüs aşı adayı, iki ülkede üretilecek #1

BREZİLYA DAHA ÖNCE ANLAŞTI

Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan "ChAdOx1 nCoV-19" adlı aşı adayı, haziran sonlarında Brezilya'da insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Bu aşının başarılı olması durumunda, Brezilya'da da üretileceği ve ilk etapta Brezilya'nın 100 milyon doz koronavirüs aşısı satın alabileceği açıklandı.

Öte yandan, Türk bilim insanı Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech'in, ABD'li ilaç şirketi Pfizer'in ortaklığında geliştirdiği "BNT162" isimli aşı adayının Arjantin'de insanlar üzerinde test edilmesine 10 Ağustos'ta başlandı.

İngiltere korona aşısını insanlar üzerinde denedi ViDEO

ARJANTİN'DE SALGIN EN YÜKSEK SEVİYELERDE

Arjantin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 209 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 5 bin 123'e, vaka sayısı da 7 bin 663 artarak 268 bin 574'e yükseldi.

Böylece salgının başlangıcından bu yana bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı kayda geçti. Yeni vakaların 5 bin 153'ü Buenos Aires eyaletinde, 1163'ü ise Buenos Aires Özerk Şehri'nde görüldü.

Nüfusun yoğun olduğu Buenos Aires eyaleti 166 bin 395 vaka, başkent Buenos Aires Özerk Şehri de 73 bin 466 vaka ile ülkede salgından en çok etkilenen yerler olarak öne çıkıyor.

Nüfusu 44 milyonu aşan Arjantin'de, 20 Mart'ta ilan edilen ve izin verilenler hariç halkın yalnızca temel ihtiyaçları için evden çıkmasına müsaade edilen karantina, ülkenin büyük çoğunluğunda, virüsün toplum içinde yayılma göstermediği yerlerde kaldırılmıştı.

Oxford un koronavirüs aşı adayı, iki ülkede üretilecek #2

Alberto Fernandez