Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır

Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca'nın yürüttüğü aşı çalışmalarında, klinik hasta deneylerinin devam ettiği, aşının haziran ayı gibi hazır olacağı duyuruldu.

Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır

Koronavirüs için dünyada birçok aşı ve ilaç çalışması yapılıyor. O çalışmalar içinde en ileri düzeyde olan projeyi ise İngiltere'nin prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi yürütüyor.

İLAÇ ŞİRKETİYLE ANLAŞILDI

Üniversite, İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca ile hali hazırda denenmekte olan koronavirüs aşı adayının kullanıma hazır hale getirmek için anlaşma yaptığını açıkladı.

Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır #1

BAŞARILI OLURSA ÜRETİME GEÇİLECEK

Üniversite yaptığı yazılı açıklamada, aşının klinik deneylerinin yapıldığını ve koronavirüse karşı tam etkili olduğu kanıtlanırsa hemen üretim aşamasına geçileceğini vurguladı.

KÂR AMACI GÜDÜLMEYECEK

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bu ortaklık kapsamında, aşı adayı başarılı olursa dünya çapında erişebilir olacak.

Aşının, düşük ve orta gelirli ülkelerde hızlı dağıtılması için uluslararası ortaklarla çalışılacak.

Anlaşmanın her iki tarafı da kâr amacı gütmediklerini, sadece üretim ve dağıtım için bütçe ayırdıklarını bildirdi.

Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır #2

HAZİRAN AYINDA PİYASAYA ÇIKACAK

Oxford Üniversitesi Tıp Profesörü Sir John Bell, “AstraZeneca ile ortaklığımız önümüzdeki yıllarda salgınla mücadelede büyük bir güç olacak. Etkili bir onaylanmış bir aşımız olduğunda, koronavirüse karşı güçlü bir durumda olacağız.” dedi.

Aşının klinik deney sonuçlarının haziran ayında netleşmesi bekleniyor, olumlu sonuç elde edilirse hemen akabinde üretime geçilecek.

Oxford: Koronavirüs aşısı haziranda hazır #3