NY Times, Yunanistan’ın mültecilere zulmünü yazdı

NY Times, Yunanistan’ın mültecilere zulmünü yazdı

Yunan yetkililerin insanlık dışı muamelesini anlatan Suriyeli bir öğretmen, kendilerini Türk Sahil Güvenliği ekiplerinin kurtardığını söyledi.

ABD basınından New York Times gazetesi, Yunanistan’ın mültecilere uyguladığı zulmü sayfalarına taşıdı.

New York Times’ın çeşitli akademik araştırmalara ve Türk Sahil Güvenliği’nden alınan bilgilere dayandırdığı haberinde, "Mart ayından beri, 1072 mülteci Yunan yetkililer tarafından 31 ayrı seferde denize bıraktı." ifadelerine yer verildi.

Haberde, denize bırakılanlar arasındaki 50 yaşındaki Suriyeli öğretmen Najima al-Khatib’in açıklamaları da paylaşıldı. Gazete, bu uygulamaların koronavirüs salgınına rağmen devam ettiğinin altını çizdi.

"İNSANLIK DIŞI"

Yunan yetkililerin, Rodos’ta gece yarısı barındıkları yere geldiğini, kendisi dahil 23 kişiyi ve 2 bebeği dışarıya çıkardıklarını belirten al-Khatib, "Bizi dümeni ve motoru olmayan bir bota bindirip denize bıraktılar.” dedi.

Khatib’in bulunduğu bot ise Türk Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldı. Khatib, “Bu insanlık dışı bir şey." ifadelerini kullandı.

"KEŞKE BOMBALAR ALTINDA ÖLSEYDİM"

Khatib, Yunan yetkililerin yaptığı uygulamaların insanlık dışı olduğunu vurgulayarak, "Suriye’yi bombardımanlardan korktuğum için terk ettim. Ama bu başıma gelince, keşke bombalar altında ölseydim diye düşündüm." ifadelerini kullandı.

NY Times, Yunanistan’ın mültecilere zulmünü yazdı #1

Yunan sahil güvenlik, mültecileri Türk karasularına çekti ViDEO