New York'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

New York'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentteki durumun oldukça iyi olduğunu belirtti.

ABD'nin New York eyaletinde sokağa çıkma yasağıyla ilgili yeni bir karar alındı.

Eyalette, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösteriler nedeniyle pazartesiye kadar süreceği açıklanan sokağa çıkma yasağı, barışçıl protestoların ardından kaldırıldı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, dün kentteki durumun oldukça iyi olduğunu belirterek, New York'ta sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını kaydetti.

8 HAZİRAN KARARINDAN VAZGEÇTİLER

New York'taki gösterilerde çok sayıda mağazanın yağmalanması üzerine Belediye Başkanı Blasio, sokağa çıkma yasağının 8 Haziran'a kadar süreceğini açıklamıştı.

New York ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #1

46 yaşındaki George Floyd'un iki hafta önce dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.

Protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke genelinde pek çok kente sıçramış, birçok eyalette ulusal muhafızlar görevlendirilmişti.

New York ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #2