NATO'nun sera gazı emisyonu hedefi: 2050'ye kadar sıfırlanacak

NATO'nun sera gazı emisyonu hedefi: 2050'ye kadar sıfırlanacak

Genel Sekreter Stoltenberg, "2030'a kadar emisyonu en az yüzde 45 azaltacağız, 2050'ye kadar da sıfırlayacağız" dedi. Stoltenberg, Rus enerji kaynaklarına da değindi.

İklimi olumsuz etkileyen sera gazı emisyonuyla ilgili NATO, önemli hedefler belirledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO Kamu Forumu'nun açılış konuşmasını yapan Stoltenberg, NATO'nun sera gazı emisyonunu azaltma sorumluluğu bulunduğunu kaydederek, bu amaçla sivil ve askeri olarak gaz emisyonunu ölçmek için ilk kez bir metodoloji geliştirdiğini söyledi.

2030 ve 2050 hedefleri

Stoltenberg, bunun tüm müttefiklerin kullanımına sunulacağını ifade ederek, "Bu metodoloji temelinde bugün teşkilat olarak NATO'nun ilk emisyon hedeflerini açıklıyorum. Biz 2030'a kadar emisyonu en az yüzde 45 azaltacağız, 2050'ye kadar da sıfırlayacağız." dedi.

"Kolay olmayacak ama yapılabilir"

Buna nasıl ulaşılacağına dair kapsamlı bir analiz hazırladıklarını aktaran Stoltenberg, "Bu kolay olmayacak ama yapılabilir." diye konuştu.

Stoltenberg, yeşil enerjiye geçişte teknolojik bir devrimin devam ettiğini, NATO ordularının da buna uyumlandırılması gerektiğini vurgulayarak, "İnanıyorum ki gelecekte en gelişmiş askeri araçlar ve en dayanıklı silahlı kuvvetler fosil yakıtlara bağımlı olmayanlar arasından çıkacak." ifadesini kullandı.

NATO nun sera gazı emisyonu hedefi: 2050 ye kadar sıfırlanacak #1

"Rusya'nın gazından ve petrolünden kurtulmalıyız"

AA'nın haberine göre, Ukrayna'daki savaşa ve enerjide Batılı ülkelerin Rusya'ya bağımlılığına değinen Stoltenberg, şöyle devam etti:

"Ukrayna'daki savaş otoriter rejimlerden alınacak mallara çok fazla bağımlı olmanın tehlikesini gösterdi. Rusya'nın enerjiyi bir baskı silahı olarak kullanması Rusya'nın gazından ve petrolünden kendimizi ne kadar çabuk kurtarmamız gerektiğini vurguluyor.

"Enerji kaynaklarımızı ve tedarikçilerimizi çeşitlendirmeliyiz"

Aynı zamanda bir bağımlılığı diğeriyle ikame etmememiz lazım. Birçok yeni ve yeşil teknoloji ile bunların ihtiyaç duyduğu nadir mineraller Çin'den geliyor. O yüzden enerji kaynaklarımızı ve tedarikçilerimizi çeşitlendirmeliyiz."