NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki endişeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’in ev sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Madrid'de yapılacak zirveye değinen Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı on yılların Avrupa-Atlantik güvenliğine en büyük tehdidi oluşturuyor.” dedi.

"Müttefikler, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı"

Ukrayna’ya yönelik desteği yenileyen Stoltenberg, “Müttefikler, ağır silah ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı. Üye ülkeler, Ukrayna’ya insani ve ekonomik yardımların yanı sıra milyar dolarlık askeri teçhizat da sağladı.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusuna yönelik açıklama yapan Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararı tarihi bir karardır. Müttefiklerimizin güvenlik endişelerini dikkate alarak üyelik sürecinin bir sonraki adımı üzerinde çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz #1

"Türkiye'nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz"

İHA'nın aktardığına göre Finlandiya ve İsveç ile yakın iletişim halinde olunduğunu kaydeden Stoltenberg, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile bu hafta görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’nin terör örgütü konusundaki endişelerine yanıt verdiğini aktaran Stoltenberg, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki endişeleri üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Ukrayna’dan tahıl ihracatı için Türkiye’nin bu sürece destek olduğunu dile getiren NATO Genel Sekreteri, “Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz’de ihracatı için desteğini sürdürmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz #2

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz #3

İlginizi Çekebilir
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1079 YORUM
Gündem
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
409 YORUM
Dünya Kupası
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
161 YORUM
Dünya
Elektrikli Araba Devi İçin Yatırımın Tam Zamanı!
ADVERTORIAL
Tesla