Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı

Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı

ABD'nin Minneapolis kentinde, polisin tutuklama esnasında zanlının boynuna baskı uygulama yetkisinin yasaklanmasına dair karar kabul edildi.

Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı

Minneapolis Belediye Meclisinin polislerin tutuklama prosedürlerinin yeniden gözden geçirildiği toplantısından, polis memurlarının, gözaltına alma esnasında zanlının boynuna diziyle bastırması veya koluyla çevreleyerek boynunu sıkıştırmasının yasaklanması kararı çıktı.

UYGULAMAYI GÖREN RAPOR ETMEK ZORUNDA

Siyahi George Floyd’un, polisin diziyle boynuna bastırması sonucu hayatını kaybetmesi ve devamındaki protestoların ardından gelen karara göre, böyle bir uygulama yapıldığını gören diğer polis memurunun da olaya müdahalesi ve uygulamayı yapan memur arkadaşını rapor etmesi zorunlu hale getirilecek.

VALİ WALZ: "ADALET, NESİLLER BOYU EŞİT DEĞİL"

Minnesota Valisi Tim Walz, alınan karardan memnuniyetini dile getirdiği açıklamasında, ''Önemli bir değişiklik yapmak için hızla hareket ediyoruz. Adalet sistemimizde nesiller boyu varlığını sürdüren sistemsel eşitsizliğe dikkati çeken kritik bir adım atmalarından dolayı, Minneapolis şehrinin ortaya koyduğu liderliğe minnettarım.'' ifadesine yer verdi.

Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı #1

GÖZ YAŞARTICI GAZ VE PLASTİK MERMİ, ONAYA BAĞLI

Minnesota İnsan Hakları Departmanı ile yapılan ortak çalışma sonucu alınan karar gereği, polis memurunun, sokak protestosu benzeri olaylarda kalabalığı kontrol etmek için göz yaşartıcı gaz veya plastik mermi kullanabilmesi de bir üst amir tarafından yetkilendirme şartına bağlı olacak.

Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı #2

BOYUNA DİZ BASTIRMA YETKİSİ, EYALETLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

ABD’de, polisin tutuklama esnasında zanlının boynuna dizi ile bastırma yetkisi eyaletlere göre değiştiği biliniyor.

New York eyaletinde, söz konusu uygulama 2000’li yılların öncesinde yasaklanmış olmasında rağmen, Floyd ile benzer bir şekilde, 2014’te Eric Garner isimli vatandaş, polisin boynuna baskı uygulaması sonucu nefessiz kalarak can vermiş, uygulamanın yasak olmasına rağmen, polis memuru Daniel Panaleo ceza almaktan kurtulmuştu.

Minneapolis polisine boyuna baskı uygulama yasaklandı #3