Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya'da

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya'da

Lübliyana'da Slovenya İslam Toplumu Başkanı Müftü Grabus’u kabul eden Çavuşoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Pahor ve Başbakan Jansa ile görüşeceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Slovenya’nın başkenti Lübliyana'ya gitti.

Çavuşoğlu, burada Slovenya İslam Toplumu Başkanı Müftü Nedzad Grabus’u kabul etti.

"TEBRİKLERİMİZİ İLETTİK"

Görüşmeyi Twitter hesabından duyuran Çavuşoğlu, "Lübliyana’daki ilk caminin inşası ve İslam Kültür Merkezi'nin hizmete girmesi nedeniyle tebriklerimizi ilettik." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Slovenya'nın gelecek dönem Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı'nı üstleneceği belirtildi.

İKİLİ İLİŞKİLER, AB ÜYELİK SÜRECİ...

Açıklamada, "Ziyarette, dost, müttefik ve stratejik ortağımız Slovenya ile ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarının yanı sıra, ülkemizin AB üyelik süreci ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacaktır." denildi.

Bakan Çavuşoğlu'nun, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Başbakan Janez Jansa tarafından kabul edilmesinin planlandığı aktarıldı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya'da ViDEO

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #1

SLOVENYALI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Mevlüt Çavuşoğlu, Lübliyana’daki temasları kapsamında  Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu ve Logar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Logar'a daveti ve misafirperverliği için teşekkür ederek Lübliyana'da olmanın kendisi için büyük mutluluk olduğunu dile getirdi.

Slovenya'nın bağımsızlığının 30. yılını kutlaması dolayısıyla tebriklerini ileten Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Slovenya'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlattı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Sloven mevkidaşıyla görüştü ViDEO

"İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRMEK İÇİN KARŞILIKLI ANLAYIŞA VARDIK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini vurguladı.

İkili ilişkileri ilerletme fırsatı olan alanları detaylı değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Çavuşoğlu, "İlişkileri daha derinleştirmek için karşılıklı bir anlayışa vardık." ifadesini kullandı.

"İKİLİ TİCARET HACMİ 2 MİLYAR DOLARI AŞTI"

Çavuşoğlu, "Ziyaretimiz Stratejik Ortaklık Belgesi'nin imzalanmasının 10. yılına denk geliyor. Bu çerçevede, ekonomik ilişkilerin nasıl daha derin hale getirilebileceğini, ikili ticaret hacminin nasıl artacağını konuştuk." dedi.

Çavuşoğlu, "İkili ticaret hacmi 2 milyar doları şu anda aştı ancak Türkiye aleyhine bir dengesizlik var ve bunu dengelememiz gerekiyor. Birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu konuyu, heyetlerin ve heyet eşbaşkanlarının önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nda değerlendirilmesi konusunu ele aldık. Bu şekilde malların çeşitlendirilmesi, Slovenya'da daha fazla yatırım yapılması, Türkiye'de daha fazla Sloven yatırımının gerçekleşmesi konularının ele alınabileceğini değerlendirdik." diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #2

"MÜZAKERE EDEN BİR ÜLKEYİZ"

"Slovenya'nın Türk şirketlerine göstermiş olduğu güven konusunda teşekkür etmek istiyorum." diyen Çavuşoğlu, Türk şirketlerinin son günlerde çok önemli ihaleler kazandığını aktardı.

Çavuşoğlu, Slovenya'ya gelecek dönemde yapacağı AB dönem başkanlığı için iyi şanslar diledi.

Mevkidaşı Logar ile Slovenya'nın dönem başkanlığı faaliyetlerinin önceliklerini değerlendirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye olarak şunun altını çizmek istiyorum. Her ne kadar üye olmasak da şu anda müzakere eden bir ülkeyiz. Bu çerçevede bu öncelikleri destekleyeceğimizi ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #3

"BATI BALKANLAR'DAKİ REFAH VE BARIŞA KATKIDA BULUNUYOR"

Çavuşoğlu, sadece Batı Balkanlar'la alakalı değil Suriye'deki, Libya'daki duruma, Afganistan'daki yeni gelişmelere ilişkin görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Öte yandan, Batı Balkanları özel olarak değerlendirdiklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Çünkü Türkiye ve Slovenya'nın Balkanlar'da ortak endişeleri ve çıkarları var." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, "Slovenya ile olan yakın iş birliğimiz Batı Balkanlar'daki refah ve barışa katkıda bulunuyor." dedi.

Bu görüşmede bölgedeki kapsayıcı politikaların ne kadar önemli olduğunun altının çizildiğini aktaran Çavuşoğlu, etnik yada din temelli bölücü herhangi bir söylemin desteklenmediğini ve bunun karşısında olunduğunu vurguladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #4

"İLİŞKİLERİMİZE ÇOK DAHA OLUMLU BİR HAVA HAKİM"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'ın 6 Nisan'da Türkiye'ye düzenlediği ziyarette ele alınan konuların sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Maalesef AB tarafının neden olduğu protokol krizi verimli görüşmelerimizi gölgeledi. İlişkilerimize çok daha olumlu bir hava hakim." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, artık Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, üst düzey diyalog, vize serbestisi, terörle mücadele ve yasa dışı göç gibi alanlarda somut adım atılması gerektiğinin altını çizdi.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI VE YARGI REFORMU KONULARI

İnsan hakları konusunda Türkiye'nin büyük reformlar gerçekleştirdiğini ve sürecin devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İnsan Hakları Eylem Planı'nı yakın zamanda kamuyla paylaştığını, aynı zamanda yargı reformu üzerinde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #5

Çavuşoğlu, Türkiye'nin de AB'den bu alanda beklentileri olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"İSLAMOFOBİK VE ANTİ-SEMİTİK SALDIRILAR ARTIŞTA"

"İnsan hakları konusu hem AB kurumlarında hem de üye ülkelerde öncelikli konu olmaya başladı çünkü üye ülkelerde bu alanda sorunlar oluşmaya başladı. Birçok Batı ülkesinde İslamofobik ve anti-semitik saldırıların artışta olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda sığınmacılar ve azınlıkların da hakları ihlal ediliyor. Bununla hep birlikte mücadele etmeliyiz."

Çavuşoğlu, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına ilişkin ise bunun kadın haklarını korumayla alakalı bir konu olmadığını, sözleşmenin birçok ülkede tartışmalara yol açtığını, 6 AB üyesi ülkenin de sözleşmeyi onaylamadığını ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #6

"KARŞILIKLI TİCARETİN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar da Türkiye ile doğrudan yatırımı ve karşılıklı ticareti artırmak istediklerini söyledi.

Logar, Türkiye ile imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasında 10 yılı geride bıraktıklarını ifade ederek, koronavirüs salgınının ilişkilerin yoğunluk seviyesini azalttığını söyledi.

Gelecek dönemde doğrudan yatırımın artacağı temennisini dile getiren Logar, "Karşılıklı ticaretin daha da artacağını düşünüyorum. Türk Hava Yolları'na (THY) teşekkür etmek isterim. Salgın döneminde bile hava yolu ulaşımına devam ettiler. Bu iş birliğinin ve başkentlerin birbirine bağlandığı bu ağın devam etmesini temenni ediyorum." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #7

"ODAK NOKTAMIZ SAĞLIK ALANINDA KRİZ YÖNETİMİ VE SİBER GÜVENLİK"

Logar, Çavuşoğlu'nu Slovenya'nın devralmayı hazırlandığı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nda önem vereceği maddeler konusunda bilgilendirdiğini söyleyerek, "Temel odak noktamız sağlık alanında kriz yönetimi ve siber güvenlik olacak. Avrupa'nın geleceği için yapılacakları da ele aldık." diye konuştu.

Batı Balkanlar'ı da görüştüklerini aktaran Logar, AB Dönem Başkanlığı'nda Slovenya'nın gayriresmi bir Batı Balkanlar Zirvesi düzenlemeyi planladığını ifade etti.

Logar, bölgeden yapıcı bir iş birliği beklediklerini belirterek, "Farklı bakış açılarını bir arada toplamalıyız ancak Batı Balkanlar'ın yeri AB içerisindedir." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya da #8

"VİZE SERBESTLİĞİ KONUSUNDA DESTEĞİMİZİ SUNACAĞIZ"

Çavuşoğlu'nun da Libya'daki temaslarını ve Afganistan'daki durumu kendileriyle paylaştığını kaydeden Logar, "Bu bizim için son derece değerliydi. Ayrıca göç konusundaki anlaşmanın güncellenmesi AB Dönem Başkanlığı sırasında Slovenya için önemli maddelerden biri olacak." diye konuştu.

Logar, karşılıklı ilişkilerin daha da yoğunlaşması noktasında hemfikir olduklarını ifade etti.

Bir soru üzerine Logar, AB Dönem Başkanlığı'nda Slovenya'nın Türkiye ile açık konuların ele alınmasına yönelik son derece yapıcı bir rol oynayacağını belirterek, "Özellikle Gümrük Birliği konusunda adım atılmasının gerektiğinin altını çizdik. Vize serbestliği konusunda da desteğimizi sunacağız." değerlendirmesinde bulundu.