Meksika'da Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama

Meksika'da Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama

Meksika'daki Popocatepetl Yanardağı'nda son 24 saatte 2 yeni patlamanın meydana gelmesi ile bu ay yanardağda meydana gelen patlama sayısı 21'e yükseldi.

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki patlamalar devam ediyor.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) tarafından yayınlanan günlük rapora göre, Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama ile 87 gaz ve duman çıkışı meydana geldi.

Patlama sayısı 21 oldu

Yanardağda bugün yaşanan patlamalarla birlikte bu ay içinde gerçekleşen toplam patlama sayısı 21’e ulaştı.

Raporda, patlama nedeniyle yanardağdan çıkan toz ve küllerin havaya yayılması sonucu çevrede yaşayan vatandaşların kül yağışı ve yağmurla birlikte oluşabilecek çamur akıntılarına karşı önlem almaları tavsiye edildi.

İHA'da yer alan habere göre yetkililer ayrıca, yanardağ ağzından çevreye düşebilecek taş ve çakıllar nedeniyle halktan yanardağa yaklaşmama uyarısı yaptı.

Meksika'da Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama VİDEO

Geçtiğimiz yıl sadece 8 patlama meydana gelmişti

Son bir yılda faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı Manchester üniversitesi bilim adamlarına göre önümüzdeki bir kaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar arasında beşinci sırada yer alıyor.

Son olarak 25 Eylül’de bir kez patlama kaydedilen yanardağda bugünkü 2 patlama ile birlikte 2022 yılında yaşanan toplam patlama sayısı 27’ye yükseldi. Popocatepetl Yanardağı’nda 2021 yılı boyunca ise 8 kez patlama kaydedilmişti.

Meksika da Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama #1

Depremin ardından patlamalar arttı

Meksika’da 19 Eylül’de yaşanan 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından ülkedeki bazı bilim adamları yanardağın faaliyetlerinin artabileceğini belirtmişti. Popocatepetl Yanardağı’nda depremden sonraki 8 gün içinde ise 15 patlama meydana geldi.

Aztek dili olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” anlamına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor.

Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

Meksika da Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama #2

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
267 YORUM
Gündem
Bu sisteme 300 dolar yatırırsan, günde en az 1200 dolar cepte!
ADVERTORIAL
Highfx
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
243 YORUM
Gündem
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
504 YORUM
Magazin
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
298 YORUM
Gündem