Libya'da silahlı gruplar, en büyük petrol sahasını bastı

Libya'da silahlı gruplar, en büyük petrol sahasını bastı

Petrol sahasındaki çalışanlar, üretimi durdurmaları konusunda tehdit edildi.

Libya'da silahlı gruplar, 2 gün önce üretime başlayan ülkenin en büyük petrol sahası Şerara'ya baskın düzenledi.

ABD merkezli Bloomberg'ün geçtiği habere göre, 18 Ocak'tan bu yana kapalı olan ve 2 gün önce yeniden üretime başlayan Şerara petrol sahası, silahlı bir grubun baskınına uğradı.

Olay, üretimin 5 aydır askıya alındığı Şerara'da faaliyetlerin başlamasından 2 gün sonra gerçekleşti.

"PETROL ÜRETİMİNİ DURDURUN" TEHDİDİ

Haberde, silahlı kişilerin petrol sahası çalışanlarının üretimi durdumaları için tehditlerde bulundukları kaydedildi. Baskın sonrası petrol üretiminin durup durmadığının, henüz teyit edilemediği aktarıldı.

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), çalışanlardan tehditlere boyun eğmemesini istediklerini ancak yaşananların nereye vardığının henüz belirsiz olduğunu kaydetti.

Libya da silahlı gruplar, en büyük petrol sahasını bastı #1

ÜRETİM 7 HAZİRAN'DA BAŞLADI

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ocak ayından bu yana kapalı olan Şerara petrol sahasında 7 Haziran'da üretimin yeniden başladığını duyurmuştu.

Kurum, günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Şerara'da, ilk aşamada günlük 30 bin varil ham petrol üretimin yapılacağı bildirmişti.

HAFTER'İN PETROL ÜZERİNDEKİ ZORBALIĞI

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Hafter'e bağlı "Petrol Tesisleri Muhafızları" isimli silahlı grup, Almanya'da Libya krizine ilişkin uluslararası Berlin Konferansı düzenlenmeden yalnızca bir gün önce, 18 Ocak'ta Hafter kontrolündeki Sirte Operasyon Dairesi'nden gelen talimatla Petrol Hilali bölgesinde bulunan Brega, Ras Lanuf, Hariga, Zuveytine ve Sidra'daki ihracat limanlarını kapatmıştı.

Libya da silahlı gruplar, en büyük petrol sahasını bastı #2

Libya Ulusal Petrol Kurumu, limanların ve tedarik hatlarının Hafter milisleri ve yanlıları tarafından kapatılması nedeniyle 18 Ocak'ta mücbir sebep ilan ettiğini duyurmuştu. Hafter yanlısı aşiret liderleri de Şerara ve El-Fil petrol sahalarında üretimi durdurduklarını duyurmuştu.

Hafter yanlısı grupların, Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Libya hükümetine siyasi baskı kurmak amacıyla petrol üretimini durdurması ülke ekonomisini 5 milyar dolar zarara uğratmıştı.