Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı

NASA, kuzey yarımkürede halkalı ve kısmi Güneş tutulmasının başladığını duyurdu. Kuzey yarımkürede yer alan birçok bölgenin, Güneş tutulmasına tanıklık edeceği ifade edildi.

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı

Güneş tutulması olarak adlandırılan, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek, yerküreye gölge düşürdüğü doğa olayı kuzey yarımkürede başladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), tutulma ile ilgili bir açıklama yaptı.

BAZI İZLEYİCİLER GÖREMEYECEK

Açıklamada, “Bazı yerlerde izleyiciler Ay'ın etrafındaki bu yüzüğü göremeyecekler. Bunun yerine kısmi bir güneş tutulması yaşayacaklar. Bu, Güneş, Ay ve Dünya tam olarak hizalanmadığında olur. Güneş, yüzeyinin sadece bir kısmında koyu bir gölgeye sahip gibi görünecektir.

KISMİ VE PARÇALI TUTULMA

Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusu ve kuzey Alaska'nın bazı bölgelerindeki izleyiciler, 10 Haziran'da Kanada'nın çoğu ve Karayipler, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'nın bazı bölümleriyle birlikte kısmi bir güneş tutulması görecekler. Amerika Birleşik Devletleri'nde, parçalı tutulma Güneydoğu, Kuzeydoğu, Ortabatı ve Kuzey Alaska'nın bazı kısımlarında görülebilecek.

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı VİDEO

“GÜN DOĞUMU SIRASINDA UFKU NET GÖRMEK GEREKİYOR”

Bu konumların çoğunda tutulma, gün doğumundan önce, sırasında ve güneş doğduktan kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Bu, izleyicilerin tutulmayı görebilmeleri için gün doğumu sırasında ufku net bir şekilde görmeleri gerektiği anlamına gelir.” denildi.

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı #1

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı #2

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı #3

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı #4

Kuzey yarımkürede, halkalı güneş tutulması başladı #5