Kraliçe Elizabeth görevlerini bırakacak iddiası

Kraliçe Elizabeth görevlerini bırakacak iddiası

Prens Philip'in ölümünün ardından Kraliçe Elizabeth'in yeni kararlar aldığı, buna göre büyük Kraliyet işlerini bırakıp emeklilik yaşamaya başlayacağı öne sürüldü.

Kraliçe Elizabeth görevlerini bırakacak iddiası

Bir Kraliyet uzmanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in, eşi Prens Philip’in ölümünün ardından Kraliyet görevlerinden incelikle el çekeceğini iddia etti.

Eski BBC Kraliyet muhabiri Peter Hunt, Kraliçe’nin Kraliyet işlerinden geri adım atacağını, oğlu Prens Charles'ın daha büyük bir rol üstlenmesinin beklendiğini öne sürdü.

PRENS CHARLES ANNESİNE EŞLİK EDECEK

73 yıllık eşinin cenazesinden sadece dört gün sonra 95’inci yaşına giren Kraliçe’nin büyük Kraliyet görevlerinden emekliye ayrılacağını, diğer kıdemli Kraliyet üyelerinin önümüzdeki aylarda onun görevlerini üstlenmelerinin beklendiğini belirtti.

Geleceğin kralı olan Prens Charles, babası Prens Philip’in ölümünün ardından artık hükümdarın resmi "eşi" olarak belirlendi ve 11 Mayıs'ta Parlamento'nun resmi açılışında annesine eşlik edecek.

Kraliçe Elizabeth görevlerini bırakacak iddiası #1

KRALİYET GÖREVLERİNİN YÜKÜNÜ OMUZLAYACAK

72 yaşındaki Prens Charles, kral olarak görevi devralmadan önce büyük Kraliyet görevlerinin yükünü omuzlayacak.

Warwick Üniversitesi'nden Profesör Sarah Richardson da, Prens Philip'in cenazesinin Kraliyet Ailesi için bir "dönüm noktası" olduğunu söyledi.

PRENS WILLIAM’IN DA DAHA FAZLA GÖREV ÜSTLENMESİ SÖZ KONUSU

Richardson da, “Sanırım Kraliçe 90’lı yaşların ortalarında biri olarak görevlerinden gittikçe geri adım atacak. Philip ile birlikte 70 küsur yıldır onu orada sadece tek başına görmek, bence bir dönüm noktası oluşturuyor.” dedi.

Kraliyet'e yakın bir başka kaynak The Sun gazetesine konuşarak, 38 yaşındaki Prens William’ın da adım attığını ve tıpkı babası gibi daha fazla görev üstleneceğini söyledi.

Kraliçe Elizabeth görevlerini bırakacak iddiası #2