Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali

Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artmasıyla birlikte deniz ve havuzların durumu tatilcilerin gündeminde...

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt genelinde deniz ve havuzlara giriş yasaklandı.

Normalleşme süreci adımları ve son dönemdeki artan hava sıcaklığıyla birlikte tatile hazırlık yapan vatandaşlar da koronavirüsün denizden veya havuzdan bulaşıp bulaşmadığını merak etmeye başladı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ata Nevzat Yalçın, koronavirüsün denizden bulaşmadığını söyledi.

KLORLAMANIN ÖNEMİ

Bulaşma riskinin havuzda daha çok olduğunu belirten Yalçın, "Havuzdaki klor düzeyinin belli miktarda tutulabilmesi bu riski azaltır ama örneğin sitelerin havuzlarında her gün ölçüm yapılması zor olabilir." dedi.

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali #1

"HASTALIKLI YA DA TAŞIYICI BİR KİŞİ..."

Koronavirüs dolayısıyla sosyal mesafe kuralının her yerde çok önemli olduğunu vurgulayan Yalçın, denizden çıktıktan sonra hemen kurulanıp maske takılmasında yarar olduğunu belirtti.

Koronavirüsün bulaşma riskinin havuzlarda daha çok olduğunu aktaran Yalçın, "Hastalıklı ya da taşıyıcı bir kişi eş zamanlı olarak havuza girmişse, onun salgılarının bulaşmasından dolayı havuz suyunu yutarsak orada bir risk oluşuyor.

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali #2

"DURGUN SULAR RİSK TAŞIYABİLİR"

Dolayısıyla deniz suyu oldukça güvenli fakat, havuz suyu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Dere, nehir gibi akan sularda çok fazla risk olacağını düşünmüyorum. Özellikle durgun sular risk taşıyabilir.

Çünkü eş zamanlı olarak hastalıklı bireylerin bulunabileceğini söyleyebiliriz. Hastaların büyük bölümü belirti vermeden hastalığı geçiriyor. O nedenle bu kişilerin hastalığı yayma olasılığı oldukça yüksek." diye konuştu.

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali #3

"KLORLAMA DÜZENLİ OLURSA RİSK DÜŞEBİLİR"

Havuzların temizliği ve klor ölçülerinin düzenli takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, şunları söyledi:

"Havuz suyunda risk var. Havuzdaki klor düzeyinin düzenli olarak belli bir miktarda tutulabilmesi bu riski azaltır ama örneğin sitelerin havuzlarında her gün ölçüm yapılması zor olabilir.

Oteller günlük klorlama işlemlerini düzenli sağlayabilirse havuzdaki bulaşma riski düşebilir. Ama yine insanların en az birkaç metre uzaklıkta durması ve havuzdan sonra maske kullanması şartıyla."

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali #4

"TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN"

Son olarak vatandaşlara uyarıda bulunan Ata Nevzat Yalçın, "Koronavirüs başladığından beri kişisel hijyen el yıkamayı vurguladık. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte koronavirüs etkinliğinin azalma ihtimali var ama tam tersi olarak nem oranının artması da olumsuz etkileyebiliyor.

Önlemleri kesinlikle elden bırakmadan günlük sosyal mesafeyi kullanarak maskeyi her yerde kullanmaya dikkat edip yaşamımızın bir parçası olmasına dikkat etmeliyiz." dedi.

Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaşma ihtimali #5

İlginizi Çekebilir
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
461 YORUM
Dünya
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
200 YORUM
Magazin
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
312 YORUM
Futbol
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
619 YORUM
Medya
Bitcoin yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor.
ADVERTORIAL
Highfx