Josep Borrell: Dünyadaki açlığın sebebi Rusya'dır

Josep Borrell: Dünyadaki açlığın sebebi Rusya'dır

AB Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell, Rusya'nın Ukrayna'nın buğday ihracını engellediğini vebu nedenle dünyada açlığa neden olduğunu söyledi.

Tatil öncesi yılın son AB Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi.

"Rusya dünyadaki açlığın sebebidir"

İHA2nın haberine göre toplantıda ele alınan konular hakkında konuşan Borrell, “Her geçen gün Rusya sivilleri vurmaya devam ediyor. Savaşta cinsel suçların da işlendiği bilgilerini alıyoruz. Rusya, Ukrayna'nın buğday rezervinin ihracını engelliyor. Rusya dünyadaki açlığın sebebidir” dedi.

Ukrayna’ya 500 milyon euroluk ek askeri yardım

Rusya’nın dünyada enerji ve gıda krizine neden olduğuna dikkat çeken Borrell, “Ukrayna devletini yok etmek istiyor. Bakanlarımız oy birliğiyle bağımsızlık ve özgürlük savaşında Ukrayna'ya yakın desteğe devam etmeye karar verdi. Ukrayna daha fazla silaha muhtaç. Savaş sürüyor. Barış destek programımız çerçevesinde 500 milyon euro serbest bırakılacak” dedi.

''Yaptırımlar sonuç veriyor"

Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Borrell, yaptırımların işe yaradığını ve Rus ekonomisinde ağır ekonomik zorluklara neden olduğunu ifade ederek, “Tatil sonrası Ukrayna'nın AB üyeliği süreci için gerekli olan reform adımlarını ele alacağız'' dedi.

AB'nin aldığı tedbirlerle petrol fiyatlarının düştüğünü iddia eden Borrell, “Aldığımız yaptırım kararlarıyla petrol fiyatlarını savaş öncesi oranlara düşürdük'' ifadelerini kullandı.

Josep Borrell: Dünyadaki açlığın sebebi Rusya dır #1

AB’den Latin Amerika ve Karayip açılımı

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi için yeni ilişkiler geliştirmek istediklerini belirten Borrell, “Meksika ve Şili ticaret ve serbest bölge anlaşmaları çerçevesinde bazı engellerin kaldırılmasına karar verildi'' dedi.

Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde dijital diplomasi konusunda AB olarak daha aktif olmaya karar verildiğini belirten Borrell, AB'nin teknolojik mücadelesine destek vereceğini söyledi. Borrell, ayrıca yakın bir gelecekte İsrail ile yeniden Ortaklık Konseyi toplantılarına da başlanacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilir
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
757 YORUM
Gündem
Türkiye'ye dev yatırımlar yapan firmaya ortak ol!
ADVERTORIAL
Tesla
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
111 YORUM
Otomobil
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
689 YORUM
Gündem
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü
161 YORUM
Gündem