Joe Biden'dan Rusya'ya Ukrayna uyarısı

Joe Biden'dan Rusya'ya Ukrayna uyarısı

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı harekete geçeceğini tahmin ettiğini söyleyen ABD Başkanı Biden, böyle bir durumda ABD'nin hiç görülmemiş yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Joe Biden'dan Rusya'ya Ukrayna uyarısı

Dünyanın gündeminde Ukrayna-Rusya gerilimi var.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüşmesinin ardından, Başkan Joe Biden da konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Biden, görevinde 1. yılını tamamlaması münasebetiyle Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konuştu.

"CİDDİ ADIMLAR ATMAYA HAZIRIZ"

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda daha önce hiç karşılaşmadığı kadar ağır ekonomik sonuçlarla karşılaşacağını belirten Biden, şunları söyledi.

"Ukrayna'yı işgal edip etmemek Rusya'ya bağlı. Ancak Ukrayna'ya küçük bir müdahale olursa, bunun sonuçları konusunda kavga vermemiz gerekir. Ancak sınıra yığdıkları askerlerin kapasitesi kadar büyük bir işe girişirlerse bu Rusya için felaket olur. Rusya, Ukrayna'yı işgal ederse, ortaklarımız ve müttefiklerimizle Rusya'ya hasar verecek ciddi adımlar atmaya hazırız. Bildiğiniz gibi NATO müttefiklerimize de destek veririz."

"RUSLARIN CAN KAYBI ÇOK OLUR"

Biden, Ukrayna'ya halihazırda 600 milyon dolar değerinde askeri mühimmat gönderdiklerine işaret ederek, "Ukrayna'ya girerse, Rusların can kaybı çok olur." uyarısında bulundu.

Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda, bunun Rusya için kısa, orta ve uzun vadede ciddi sonuçları olacağını belirten Biden, "Rus bankaları dolarla mücadele edemeyecek." dedi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tam anlamıyla bir savaş istemediğine dikkati çekerek, "Rusya, Batı'yı, ABD'yi ve NATO'yu ciddi anlamda test edecek. Putin bence Ukrayna'yı istila edecek." görüşünü paylaştı.

"HER ÜLKENİN İSTEDİĞİ ÖRGÜTE KATILMA HAKKI VAR"

Rusya'nın anlaşma şartlarından birinin Ukrayna'nın NATO'ya katılmaması olduğunu vurgulayan Biden, "Her ülkenin istediği örgüte katılma hakkı var. Ancak ben kısa vadede Ukrayna'nın şartları yerine getirip, NATO'ya katılabileceğini sanmıyorum." diye konuştu.

"2. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA EN ÖNEMLİ OLAY"

Biden, büyük ülkelerin blöf yapmaması gerektiğini belirterek, "Putin bilgili bir adam, sonuçları hesapladığını düşünüyorum. Bence net kararını henüz vermedi." tahmininde bulundu.

Putin ile başka bir zirve daha yapabileceğini aktaran Biden, "Rusya, Ukrayna'yı işgal ederse, bu dünyada 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en önemli olay olur." ifadesini kullandı.

Joe Biden dan Rusya ya Ukrayna uyarısı #1