İtalya'da koronavirüs eğrisindeki düşüş devam ediyor

İtalya'da koronavirüs eğrisindeki düşüş devam ediyor

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Brusaferro, düşüşe rağmen kişisel önlemlerin gevşetilmesine izin veremeyeceklerini söyledi.

İtalya'da şimdiye kadar 228 bin 6 koronavirüs vakası ve 32 bin 486 ölüm yaşandı.

Ülkenin Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro, İtalya genelinde salgın eğrisinin düşüş eğiliminde olduğunu söyledi.

Başkent Roma'da salgına ilişkin haftalık verilerin açıklandığı basın toplantısında konuşan Brusaferro, "Salgın eğrisi, istikrarlı biçimde düşmekte." dedi.

BÖLGELERDEKİ DÜŞÜŞLERDE FARKLILIKLAR VAR

Brusaferro, ülke genelindeki bütün bölgelerde düşüşün birbirinden farklılık gösterse de sürdüğünü ancak, bölgelerdeki gidişatın ülkeyi üçe böldüğünü kaydetti.

Salgından en çok etkilenen ve en çok can kaybının yaşandığı Lombardiya bölgesinde de salgının düşüşte olduğunu aktaran Brusaferro, "Bu olumlu bir işaret." dedi.

İtalya da koronavirüs eğrisindeki düşüş devam ediyor #1

"KİŞİSEL ÖNLEMLER GEVŞETİLMEMELİ" VURGUSU

Brusaferro, "(Vakalardaki) Düşüşe rağmen virüsün etrafta dolaşımı sürüyor. Kişisel önlemlerin gevşetilmesine izin veremeyiz." diye konuştu.

Silvio Brusaferro, ilerleyen haftalarda vaka sayısında artışlar olabileceğini ancak zamanında buna önlem alabileceklerini ifade etti.

İtalya da koronavirüs eğrisindeki düşüş devam ediyor #2

İLK AŞI 2021'E YETİŞEBİLİR

Toplantıya katılan İtalya Eczacılar Ajansı (AIFA) Genel Direktörü Nicola Magrini de aşı konusunda ilerleme sağlanan 5-6 çalışma olduğu bilgisini verirken, ilk aşının 2021 bahar ya da yaz aylarına yetişebileceğini umduğunu belirtti.

Bu arada, Sağlık Bakanı Roberto Speranza da salgına ilişkin verilerin cesaret verici seyrettiğini, ülkenin, 4 Mayıs’ta başlayan kademeli normale dönüş sürecine ayak uydurduğunu kaydetti.

İtalya da koronavirüs eğrisindeki düşüş devam ediyor #3

Basın toplantısında paylaşılan verilere göre, incelenen 31 bin 17 ölümün yüzde 95,3'ünü 60 yaş ve üzeri grup oluşturuyor. Bu grup içinde, koronavirüsün en çok etkilediği yaş aralığı ise yüzde 40,9 (12 bin 691 kişi) ile 80-89 yaş grubu oldu. koronavirüs vakalarının yaş ortalaması 62 olarak verildi.