İsviçre 29 ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi:Türkiye yok

İsviçre 29 ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi:Türkiye yok

Federal hükümetin, koronavirüs salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması getirdiği 29 ülkenin içinde Türkiye yer almadı.

İsviçre Federal hükümeti bugün aldığı kararla, 29 ülkeye tatile giden ve ülkeye dönenlere 10 günlük karantina şartı getirdi.

Türkiye'nin yer almadığı listede, dün vaka sayısında rekor kırılan ABD, salgının yeni merkez üssü kabul edilen Brezilya, Rusya ve İsveç dikkati çeken ülkeler oldu.

Ayrıca Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan, Ermenistan, Sırbistan, Irak, İsrail, Şili ve Peru gibi ülkeler de listede yer aldı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, haziran ortasından bu yana İsviçre'de koronavirüs vaka sayılarının artışa geçtiğine dikkat çekildi.

Bunun nedenlerinden biri olarak da Schengen Bölgesi ve diğer ülkelerden İsviçre'ye giriş yapan kişilerde tespit edilen vaka sayılarının çokluğu gösterildi.

Açıklamada, 6 Temmuz'dan sonra bu ülkelerden İsviçre'ye giriş yapacak kişilerin 10 gün karantinaya alınacağı kaydedildi.

İsviçre’ye giriş kısıtlamalarının 20 Temmuz’a kadar yürürlükte kalması bekleniyor. Bu tarihten sonra ise İsviçre’nin, Avrupa Birliği kurallarına uyması bekleniyor.

İsviçre 29 ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi:Türkiye yok #1

TOPLU ULAŞIMDA MASKE ZORUNLU HALE GELDİ

Öte yandan İsviçre'de, haziran ayı başlarında günlük vaka sayıları 10'un altına düşerken dün ve bugün yeniden 3 haneli rakamlara tırmandı.

Hükümet, vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi üzerine 6 Temmuz'dan itibaren toplu ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu getirdi.

Ülkede, bugün 116 yeni vaka tespit edilirken koronavirüs bağlantılı ölen kişi ise olmadı.

İsviçre'de şimdiye kadar toplam 31 bin 967 koronavirüs vakası tespit edildi, toplam 1965 kişi yaşamını yitirdi.

İsviçre 29 ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi:Türkiye yok #2