İsrail'de ilhak karşıtı protesto düzenlendi

İsrail'de ilhak karşıtı protesto düzenlendi

Tel Aviv'de toplanan göstericiler, ilhak planının Filistinlilerin haklarını elinden aldığını söyledi.

İsrail'de ilhak karşıtı protesto düzenlendi

İsrail’de, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin ilhak planına karşı protestolar devam ediyor.

Göstericiler, Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını protesto etmek için Tel Aviv'de gösteri düzenledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle alana giriş öncesi göstericilere maske dağıtılırken, sosyal mesafeye dikkat edilmesi için sık sık anonslar yapıldı.

"FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK, İLHAKA HAYIR"

İsrail bayrakları açan protestoculardan bazıları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kastederek üzerinde "suç başbakanı" yazılı maske taktı. Protestocular, "Filistinlilerin hayatları değerlidir", "Filistin'e özgürlük" ve "İlhaka hayır" yazılı pankartlar taşıdı.

İsrail'de ilhak karşıtı protesto düzenlendi ViDEO

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #1

"İSRAİL APARTHEİD BİR REJİM OLUR"

Protestoya destek veren İsrail vatandaşı Poliakine Dotan, İsrail'in "ilhak" planının Filistinlilerin haklarını ihlal ettiğini söyledi.

"İlhakı" planlanan bölgelerdeki Filistinlilere ne olacağı konusuna kimsenin değinmediğini dile getiren Dotan, "Büyük ihtimalle ilhak edilecek bölgelerde yaşayan Filistinlilere vatandaşlık yerine oturum izni verilecek. Bu da bazı kişilerin (Yahudi yerleşimciler) tüm haklara, bazılarının (Filistinliler) ise kısmi haklara sahip olduğu apartheid (ırkçılık) bir rejim yaratacak. Böyle bir devletin parçası olmak istemiyorum." ifadelerini kullandı.

Dotan, Filistinlilerin, İsraillilerle eşit haklara sahip olmasını istediğini sözlerine ekledi.

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #2

BATI ŞERİA'DAKİ BÖLGELERİ İLHAK PLANI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Ortadoğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #3

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #4

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #5

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #6

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #7

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #8

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #9

İsrail de ilhak karşıtı protesto düzenlendi #10