İspanya'da koronadan 331 can kaybı daha yaşandı

İspanya'da koronadan 331 can kaybı daha yaşandı

İspanya'da koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 23 bin 521'e çıktı.

İspanya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi.

Buna göre, dün 288 olarak açıklanan günlük ölü sayısı, bugün 331'e çıktı. Salgından ölenlerin toplam sayısı da 23 bin 521'e yükseldi.

Pazar gününden itibaren sadece PCR testlerine göre verilen toplam vaka sayısı ise 209 bin 465'e çıktı.

100 BİN 875 HASTA İYİLEŞTİ

Diğer yandan koronavirüs teşhisi konulan hastalardan iyileşenlerin sayısı da son 24 saatte 2 bin 143 artışla 100 bin 875 oldu.

ABD'DEN SONRA İKİNCİ

İspanya, mevcut durumda ABD'nin (107 bin 45) ardından "en fazla koronavirüs hastasının iyileştiği ikinci ülke" konumunda bulunuyor.

İspanya da koronadan 331 can kaybı daha yaşandı #1

SOSYAL MESAFE VE MASKE TARTIŞMASI

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, 14 Mart'ta başlatılan ve 9 Mayıs'a kadar uzatılan olağanüstü halin (OHAL) şartlarını kademeli olarak gevşeterek, geçen pazar gününden itibaren 14 yaş altı çocukların yanlarında bir aile üyesi bulunması koşuluyla, evin en fazla 1 kilometre çevresinde 1 saat sokağa çıkmasına izin vermişti.

İspanya da koronadan 331 can kaybı daha yaşandı #2

PARA CEZASI KESİLEBİLİR

Ancak bazı büyük kentlerde insanların sosyal mesafe ve maske takma tavsiyelerine uymaması tartışmalara neden oldu.

Merkezi ve yerel hükümetlerin yetkilileri, sosyal mesafe, maske takma, en fazla 1 saat dışarıda kalma gibi koronavirüse karşı alınan önlemlere uymayanlara para cezası kesilebileceğini duyurdu.

İspanya da koronadan 331 can kaybı daha yaşandı #3

1 SAAT SÜREYLE SOKAĞA ÇIKMAYA MÜSAADE

Başbakan Pedro Sanchez, 2 Mayıs'tan itibaren herkesin 1 saat süreyle sokağa çıkıp dolaşma ve spor yapmasına müsaade edilmesi için planlama yaptıklarını açıklamıştı.

Koronavirüs hastalarında ölü ve vaka sayısındaki eğriyi aşağı yönlü döndüren İspanya, gevşetilen önlemlerin ardından salgında ikinci dalga olasılığına karşı da sağlık sistemini güçlendirici yeni tedbirler alıyor.