İspanya'da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu

İspanya'da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu

İspanya'da denizde boğulmak üzere olan bir çocuk, drone ile havadan atılan can yeleği sayesinde kurtarıldı.

İspanya'da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu

İspanya’nın Valencia kentine bağlı Saguntum’da denizde boğulmak üzere olan 14 yaşındaki çocuğa, drone ile havadan can yeleği atıldı.

Yetkililer, 1 Temmuz’da yaşanan olayda çocuğun denizdeki akıntı ve yüksek dalgalar nedeniyle kıyıya yaklaşamadığını ve bitkin düştüğünün fark edilmesi üzerine harekete geçtiklerini ifade etti.

Can yeleğini giyen çocuk, kıyıya çıkarıldı

Can yeleğini güçlükle de olsa giyen çocuk, ardından bölgeye jet ski ile gelen cankurtaranlar tarafından kıyıya çıkarıldı. Hastaneye kaldırılan küçük çocuğun, 1 günlük tedavinin ardından taburcu edildiği belirtildi.

Saguntum’da 2017’den bu yana drone'lar hizmet veriyor

Saguntum Belediyesi yetkilileri, bölgede 2017 yılından bu yana denizi gözlemek ve olumsuz durumlara anında yanıt vermek için dronları kullandıklarını belirterek, bu yıl yaz sezonunda 5 kişiye drone ile can yeleği ulaştırılarak kurtarıldığını aktardı.

İHA'nın haberine göre, yetkililer drone sayesinde can yeleklerinin çok kısa sürede ulaştırılabildiğini ve bu sayede cankurtaranlar olay yerine varmadan önce zaman kazanarak daha fazla hayat kurtarmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

İspanya'da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu VİDEO

İspanya da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu #1

İspanya’da 22 plajda drone kullanılıyor

İspanya genelinde 22 plajda cankurtaranlara destek olan 30'dan fazla drone pilotu bulunuyor. Dronlar, cankurtaranların fiziksel olarak olay yerine ulaşmasından önce potansiyel bir boğulmanın kritik anlarında hızlı tepki verilmesini sağlıyor.

Drone fikri eski bir cankurtaran tarafından hayata geçirildi

Bölgede drone ile cankurtaran hizmetini sağlayan General Drones adlı şirketin Genel Müdürü Adrian Plazas, kendisinin hayat kurtarmaya tutkulu bir eski cankurtaran olduğunu belirterek, yıllar önce yaptığı kurtarma çalışmasında birkaç saniye önce yetişemediği için bir kadının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaydan etkilendiğini ve çözüm arayışına girdiğini ifade etti. Sonunda rüzgara, neme ve güneşe dayanıklı drone ile can yeleklerinin hızlıca teslim edilebileceği fikrine ulaşarak sıfırdan üretim yapmaya başladığını söyleyen Plazas, dönemin belediye başkanının fikri beğenerek kendisine yardımcı olduğunu ve plajda hizmet vermeye başladığını ifade etti.

İspanya da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu #2

İspanya’da ilk 6 ayda 140 kişi boğuldu

İspanya Kraliyet Can Kurtarma ve Kurtarma Federasyonu'na göre 2022'nin ilk 6 ayında İspanya'da boğulma nedeniyle 140 kişi hayatını kaybederken, 2021'in aynı dönemine göre boğulmaya bağlı can kayıpları yüzde 55 arttı.

İspanya da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu #3

İspanya da boğulmak üzere olan çocuğun yardımına drone koştu #4

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
271 YORUM
Gündem
Fenomen CEO, Getiri Garantili Projesini Anlatıyor!
ADVERTORIAL
Tesla
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
244 YORUM
Gündem
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
507 YORUM
Magazin
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
317 YORUM
Gündem