İspanya'da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi

İspanya'da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi

İspanya'da 11 bin 291, Fransa'da 10 bin 593 yeni korona vakası tespit edilirken Fransa'daki sayısı, salgın başından beri tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

İspanya'da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi

Dünya aylardır koronavirüs ile savaşıyor..

İlk dalganın ardından yaşanan normalleşme hareketleri vaka sayılarını yeniden artışa geçirdi.

Virüsten en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden olan İspanya ve Fransa'da vaka sayılarında patlama yaşandı.

Avrupa'da koronavirüs salgınının en fazla görüldüğü ülke olan İspanya'da yeni vakalardaki yüksek artış, özellikle başkent Madrid odaklı devam etti.

Sağlık Bakanlığı, dün 614 bin 360 olarak açıkladığı vaka sayısını bugün 11 bin 291 artışla 625 bin 651 olarak güncelledi.

BİR HAFTADA 419 CAN KAYBI

Koronadan son 7 günde 419 kişinin hayatını kaybettiği ve salgından ölenlerin toplam sayısının 30 bin 405'e çıktığı kaydedildi.

Ölü sayısında dünkü verilere göre 162 artış olduğu gözlendi.

Salgının en yoğun görüldüğü Madrid'de, yerel yönetim tarafından açıklanan verilerde ise son 24 saatte vaka sayısının 4 bin 902 arttığı ve 30 kişinin hayatını kaybettiği bilgileri paylaşıldı.

İspanya da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi #1

EN CİDDİ ARTIŞ BAŞKENTTE

Koronavirüs vakalarındaki en ciddi artışın, Madrid'de göçmenlerin ağırlıkta yaşadığı kentin güney mahallelerinde olduğu kaydedildi.

Ek önlemler almaya hazırlanan Madrid özerk yönetiminin, virüsün en yoğun görüldüğü mahallelere bazı kısıtlamalar getirmesi ve salgının zirve yaptığı dönemde faaliyet gösteren fuar alanındaki sahra hastanesini tekrar açması bekleniyor.

Diğer yandan "Koronaya karşı kaliteli ve güvenli yüz yüze eğitim" talebiyle ülke genelinde başlattıkları ders bırakma eyleminin ikinci gününü dolduran öğrenciler, büyük kentlerde gösteri düzenledi.

İspanya da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi #2

SALGININ BAŞINDAN BU YANA EN YÜKSEK GÜNLÜK SAYI

Fransa'da ise Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 10 bin 593 artışla 415 bin 481'e yükseldi. Bu sayı Fransa'da salgının başladığı günden beri tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu.

50 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 31 bin 95'e ulaştı.

Ülkede son 7 günde korona nedeniyle 3 bin 223 kişinin hastanede tedavisi sürüyor ve bunlardan 535'i yoğun bakımda yatıyor.

İspanya da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi #3

ÜLKEDE VİRÜS HIZLA YAYILIYOR

Sağlık Bakanı Olivier Veran, düzenlediği basın toplantısında, salgının hızla yayılmaya ve seyrinin kötüleşmeye devam ettiği uyarısında bulundu. Yaz aylarında da virüsün tehlikesinin sürdüğünü belirten Veran, ülkede koronavirüsün  yoğun olarak 15-45 yaş aralığında görüldüğünü aktardı. Veran, virüsün çocuklara pek bulaşmadığını ancak koronavirüse yakalanmaları halinde 7 gün izole edile edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkede ekimden itibaren birkaç dakikada sonucu çıktığı testlerin de kullanılacağına işaret eden Veran, koronavirüs testlerinin yapıldığı merkezlerde uzun kuyrukların oluşması nedeniyle buralarda öncelik sırası belirleneceğini vurguladı. Veran, ülke genelinde geçen hafta 1,2 milyon testin yapıldığı bilgisini paylaştı.

İspanya da bir günde 11 bin 291 korona vakası tespit edildi #4