İran'da öğrencilerin okula gitme zorunluluğu kaldırıldı

İran'da öğrencilerin okula gitme zorunluluğu kaldırıldı

İran Milli Eğitim Bakanı Muhsin Hacı Mirzayi, öğrencilerin okula gitmek zorunda olmadıklarını belirterek, "Öğrenciler televizyon ve sosyal platformları kullanabilirler" dedi.

İran'da koronavirüs salgınının gölgesinde okullar 5 Eylül tarihinde açılmıştı. İran Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sağlık protokollerine bağlı kalarak okulların açıldığı ve koronavirüs risk seviyesine göre bazı okullarda eğitimin uzaktan yapılacağı aktarılmıştı.

"BİZ HİÇBİR ZAMAN OKULA GİTMENİN ZORUNLU OLDUĞUNU SÖYLEMEDİK"

Milli Eğitim Bakanı Muhsin Hacı Mirzayi yaptığı açıklamada, öğrencilerin okula gitmek zorunda olmadıklarını belirterek, sadece bazı devlet ve özel okulların öğrencilere okula gelme zorunluluğu uyguladığını belirtti. Mirzayi, "Biz hiçbir zaman okula gitmenin zorunlu olduğunu söylemedik. Öğrenciler için önceliğimiz eğitimin sınıf ortamında yapılması. Ancak okula gitmekte bir zorunluluk yok" ifadelerini kullanarak, "Sınıf ortamında eğitim görmek istemeyen öğrenciler televizyon veya sosyal platformları kullanabilirler" dedi.

İSTEYEN HER ÖĞRENCİYE UZAKTAN EĞİTİM İMKANI SAĞLANACAK

Uzaktan eğitim için Bakanlık tarafında üretilen "Şad" adlı programdaki sorunların bu hafta giderileceğini aktaran Mirzayi, isteyen her öğrenciye uzaktan eğitim imkanının sağlanacağını vurguladı.

Okullarda yüz yüze eğitimin ise aynı şekilde devam edeceğini belirten Mirzayi, öğrenci sayısına bakılmadan isteyen öğrencilere sınıflarda eğitimin verileceğini kaydetti.

İran da öğrencilerin okula gitme zorunluluğu kaldırıldı #1