İran'da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi

İran'da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi

İddiaya göre köpekler, 23 günün sonunda virüslü kitleri tespit etmede yüzde 65,6 başarı sağladı.

İran'da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi

İran'da, koronavirüsün teşhisi konusunda ilginç bir yöntem öne sürüldü.

Başkent Tahran’daki bir köpek eğitim merkezi, 23 günlük sürecin ardından Labrador, German Shepherd, Golden ve Border Collie cinsi köpeklerin koronavirüsü teşhis etmede yüzde 65,5 oranında başarı elde ettiğini iddia etti.

Tahran’ın 50 kilometre batısındaki Şehriyar ilçesinde bulunan SK-9 Köpek Eğitim Merkezi, 6 eğitmen ve 20'ye yakın personel ile İran Sağlık Bakanlığı ve ordusu ile koordineli olarak 23 günlük program çerçevesinde köpekleri, koronavirüsü teşhis etmeleri için eğitti.

"KORONAVİRÜS KİTİNİ TESPİT EDİYORLAR" İDDİASI

Labrador, German Shepherd, Golden ve Border Collie cinsi köpeklerin hem eril hem de dişillerinin kullanıldığı deneylerde eğitimli köpeklerin, 6 kit arasında koronavirüs kitini tespit ettikleri ileri sürüldü.

İran'da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi VİDEO

İran da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi #1

KÖPEKLERLE 23 GÜN KARANTİNADA KALDILAR

SK-9 Köpek Eğitim Merkezi Sorumlusu İsmail İskenderi, arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak amacıyla evcil köpekleri eğittiklerini ve bunların depremler ile doğal afetlerde kendilerine çok yardımcı olduğunu söyledi.

Daha önce kanser hastalığını teşhis eden köpekler üzerine çalıştıklarını, ancak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin ardından buraya yoğunlaştıklarını dile getiren İskenderi, "Köpekleri iki aşamalı eğitimden geçirdik ve onlarla 23 gün karantinada kaldık. Bu sürede eğitimli 6 köpeği koronavirüs hastalarından alınan numunelerle karşı karşıya bıraktık." dedi.

İran da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi #2

VİRÜS ÖRNEKLERİNİ GÖSTERDİLER

Hangi cins köpeğin bu salgını daha iyi teşhis edeceğini anlayabilmek için bazı deneyler gerçekleştirdiklerini aktaran İskenderi; Labrador, German Shepherd, Golden ve Border Collie cinsi köpeklerin hem eril hem de dişillerine virüs örneklerini gösterdiklerini dile getirdi.

İran da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi #3

YÜZDE 65,6 BAŞARI İDDİASI

Köpeklerin koronavirüsü teşhis etmede yüzde 65,5 oranında başarı sağladığını ve askeri adli tıp uzmanlarının da testlerin sonucunu teyit ettiğini iddia eden İskenderi, şunları anlattı:

"Koronavirüsü teşhis eden köpekler alışveriş merkezleri (AVM), havalimanları ve metro gibi umumi yerlerde kullanılabilir. Bunun için bütçe ayrılması ve masrafların karşılanması gerekiyor. Burada yaptığımız çalışmalar araştırma ve geliştirme kapsamındadır."

İskenderi, masrafların ve maliyetin karşılanması halinde hem İran’da hem de yurt dışında hizmet vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İran da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi #4

"KÖPEKLER BU KONUDA YETENEKLİ"

Köpek eğitmeni İman Kenarudi de koronavirüsün proteinli yapısına değinerek, "Tüm proteinler ve yaşam hücreleri tespit edilebilir. Bunları biz insanlar yapamayız fakat köpekler bu konuda yetenekli. Tüm proteinlerin yaşam alanı farklıdır ve yaşam hücrelerinin kendilerine özgü dokuları mevcut." iddiasında bulundu.

Eğitimli köpeklerin her türlü kokuyu alabildiğini, bunları birbirinden ayırt edebildiğini söyleyen Kenarudi, iddialarını şöyle sürdürdü:

"Köpeklerimizin bulguları, koronavirüsü tespit etmek amacıyla yapılan PCR testinden daha başarılı. Eğitimli köpekler, koronavirüsü maske ve elbiselerden de tespit edebiliyor. Bununla ilgili çalışmalarımız var."

Kenarudi, talep edilmesi halinde diğer ülkelere de eğitim konusunda destek olabileceklerini söyledi.

İran da köpekler koronavirüsü teşhis etmek için eğitildi #5

"ÖLÜM RİSKİNİ GÖZE ALARAK BU ÇALIŞMAYI YÜRÜTTÜK"

Eğitmen Meysen Rayeci de koronavirüs salgınının teşhisinin eğitimli köpekler için zor olmadığını savundu.

Rayeci, "Eğitmen ve köpeklerimizden virüse yakalanan olmadı. Bu çalışmada risk çok yüksek. Biz ölüm riskini göze alarak bu çalışmayı yürüttük. Usüllere ve kurallara riayet edilirse tehlike bertaraf edilir." değerlendirmesini yaptı.