İran'da 72 kişi daha koronadan hayatını kaybetti

İran'da 72 kişi daha koronadan hayatını kaybetti

Ülkede, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 291'e yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki güncel koronavirüs verilerini paylaştı.

Verilere göre, ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 72 kişi daha hayatını kaybetti. Böylelikle toplam can kaybı 8 bin 291 oldu.

VAKA SAYISI 171 BİNİ GEÇTİ

Cihanpur, vaka sayısının da 2 bin 364 artarak 171 bin 789'a çıktığını belirtti. Korona hastalarından 2 bin 596'sının durumunun ağır olduğunu söyleyen Cihanpur, 134 bin 349 kişinin taburcu edildiğini duyurdu.

Cihanpur, salgının başından bu yana bir günde yapılan test sayısında 25 bine ulaşarak rekor kırdıklarını ve toplamda 1 milyon 84 bin 857 korona testi yapıldığı bilgisini paylaştı.

İran da 72 kişi daha koronadan hayatını kaybetti #1

"ZİRVEYİ GEÇTİK"

Ülkenin güneyinde Irak sınırındaki Huzistan eyaletinin "kırmızı" bölge olarak ilan edildiğini belirten Cihanpur, Hürmüzgan ve Kürdistan eyaletlerinin de riskli eyaletler arasında olduğunu bildirdi.

Cihanpur, tüm dünyada olduğu gibi İran'da da normalleşmenin ardından meydana gelen artışın normal olduğunu vurgulayarak "Kovid-19'da zirve noktasını geçtik, düşüşe geçtik ve hastalık azalmaya doğru gidiyor. Birinci dalgada olsak da zirveyi geçtik. Normalleşmeyle sayıların artması çok normaldir. Hastaneye yatırılanlar ve yoğun bakımdakilerin sayısı azaldı." diye konuştu.