İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD ile düşmanlığı biz başlatmadık

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD ile düşmanlığı biz başlatmadık

Tahran ile Washington ilişkileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Ruhani, ABD ile ilişkileri İran yönetiminin koparmadığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD ile düşmanlığı biz başlatmadık

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, ABD'de Demokrat aday Joe Biden'in kazandığı seçimler ve İran-ABD ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"DÜŞMANLIĞI BİZ BAŞLATMADIK"

ABD'de görevi sona eren hükümetin uluslararası siyaseti bilmediğini ve İsrail'deki aşırıcıların görüşlerini uyguladığını savunan Ruhani, "Temel politikamız dünya ile yapıcı ilişkilerdir. Devrimden sonra düşmanlığı başlatan taraf biz olmadık. ABD ile ilişkileri biz koparmadık ve düşmanlığı biz başlatmadık. Onlar müdahaleci bir politika izlemesine rağmen biz ABD ile ilişkileri koparmadık." ifadelerini kullandı.

"İLİŞKİLERİ ABD KESTİ"

İran'daki bazı gençlerin ABD ile ilişkileri kendilerinin kopardığını düşündüğüne işaret eden Ruhani, "ABD'nin kendisi İran ile ilişkileri kesti. ABD toprağını işgal etmedik. ABD'nin toprağına helikopter ve uçak göndermedik. Onlar bizim toprağımıza girdi. ABD topraklarını işgal eden işgalci bir devlete yardım etmedik. Saddam topraklarımıza tecavüz etti ve ABD yardım etti. Onlar düşmanlığı başlattı." değerlendirmesinde bulundu.

"POLİTİKALARINDAN VAZGEÇERLERSE ŞARTLAR FARKLI OLUR"

İran'ın sürekli olarak aynı siyaseti izlediğini ve yarın da farklı olmayacağını dile getiren Ruhani, şöyle devam etti:

"ABD mevcut politikasından vazgeçerse şartlar farklı olacaktır. İmam'ın (Humeyni) yıllar önce söylediği gibi tüm ülkelerle ilişki kurmak istiyoruz. ABD adam olursa onunla da ilişki kurmak isteriz. ABD bu siyasetimize yakınlaşırsa yeni şartlar oluşur, uzaklaşırsa da mesafe daha fazla açılır."

"TRUMP KORONA TUTUMU YÜZÜNDEN KAYBETTİ"

Trump'ın ABD'de seçimleri kaybetmesinin koronavirüs yaklaşımından kaynaklı olduğunu ifade eden Ruhani, "Salgınla mücadele etmek için planlama yapmak yerine hiçbir şey olmadığı şayiasını yaydılar ve ABD'de o kadar insanın ölümüne neden oldular." dedi.

"DOĞRU ADIM ATARLARSA YOL AÇIKTIR"

Dönemi sona eren Donald Trump'ın "ABD tarihindeki en kötü anlaşma olduğu" şeklinde sloganlar atarak nükleer anlaşmadan çıktığını, Biden'ın ise seçim propagandasında nükleer anlaşmaya dönmek istediği yönünde açıklamada bulunduğunu hatırlatan Ruhani, şunları kaydetti:

"Biz 9 aylık programımızı mevcut hükümet seçimleri kazanmış gibi hazırladık ancak ABD'deki şartlar değişirse halkların ve ABD halkının çıkarına olacaktır. Biz ülkedeki programımızı ABD'nin iradesine bağlamayacağız. Kendi ilkelerimize göre hareket edeceğiz, eğer bize doğru adım atmak isterlerse yol açıktır."

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD ile düşmanlığı biz başlatmadık #1

İlginizi Çekebilir
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
445 YORUM
Dünya
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
196 YORUM
Magazin
Günde 10 dakika ayırın, günlük 300 USD kazanın!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
603 YORUM
Medya
İBB'nin yaklaşık 32 milyon liralık lüks araç siparişi
İBB'nin yaklaşık 32 milyon liralık lüks araç siparişi
795 YORUM
Gündem