Irak'ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak'ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Bağdat başta olmak üzere birçok vilayette düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısı 100'e, yaralı sayısı 2 bine yaklaşırken, bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Irak'ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentleri, 1 Ekim'den bu yana "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor.

Irak'ta gösterilerin şiddeti arttı

EN AZ 100 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Güvenlik gerekçeleriyle adının açıklanmasını istemeyen Irak Sağlık Bakanlığından bir yetkili, başkent Bağdat başta olmak üzere birçok vilayette düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısının 100'e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 2 bine yaklaştığını kaydetti.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #1

"TUTUKLANMA KORKUSU" ÖLDÜRÜYOR

Yetkili, yaralılar arasında hayati tehlikesi olanların bulunduğunu belirtirken, insanların yaralıları, tutuklanma korkusundan dolayı devlet hastanelerine götürmediğini, bu nedenle ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #2

GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN DE ÖLENLER VAR

Hayatını kaybedenler arasında güvenlik güçlerinden de kişiler bulunuyor.

Öte yandan hastanelerde, yaralılara acil müdahale için tıbbi malzeme ve kan ünitelerinde sıkıntı yaşandığı belirtildi.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #3

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için talimat verdi.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #4

Irak resmi ajansının haberine göre, Abdulmehdi'nin talimatıyla Bağdat ve güneydeki bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı, saat 05.00 itibarıyla kaldırılacak.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #5

Olaylar nedeniyle başkentin yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde sokağa çıkma yasağı edilmişti.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #6

TÜRKİYE'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın Bağdat ve bazı güney vilayetlerinde, 1 Ekim'den bu yana süren protesto eylemleri sırasında çok sayıda can kaybı ve yaralanma meydana gelmesinden derin üzüntü duyulduğu belirtildi.

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #7

Daha fazla can kaybının yaşanmaması için sağduyu çağrısı yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gösteriler sırasında sivil halktan ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybeden tüm Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, Irak'ın istikrarına önem atfetmektedir. Irak halkının huzur ve refah içinde bir yaşam sürmesi samimi temennimizdir. Irak hükümetinin, halkın meşru beklentilerinin karşılanmasını teminen gereken adımları atacağına inanıyoruz. Gösterilerde daha fazla can kaybı ve yıkım yaşanmaması için herkese itidal ve sağduyu çağrısında bulunuyoruz."

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #8

Irak ta ölümlerin ardından sokağa çıkma yasağı kaldırıldı #9