İngiltere'de beyin ameliyatı olurken keman çaldı

İngiltere'de beyin ameliyatı olurken keman çaldı

Keman virtüözü olan kadının, ameliyat sırasında keman çalarken beyninin hangi bölümlerini kullandığı tespit edildi. Sıra dışı bir operasyonla, beyindeki tümör temizlendi.

İngiltere'de beyin ameliyatı olurken keman çaldı

İngiltere’de yaşayan 53 yaşındaki Dagmar Turner adlı keman virtüözü kadının, beyninde tümör tespit edildi. Agresif olan tümörü temizlemek için King’s College Hastanesi’nde sıra dışı bir ameliyat gerçekleşti.

BEYİN HARİTASI ÇIKARILDI

Doktorlar; Turner’ın tümörü, sol elin kontrolünü sağlayan bölgeye çok yakın olduğu için hastayı uyanık ameliyat etmeye karar verdi ve 2 saat boyunca Turner'ın beyin haritasını çıkardılar.

İngiltere'de beyin ameliyatı olurken keman çaldı ViDEO

İngiltere de beyin ameliyatı olurken keman çaldı #1

AMELİYAT SIRASINDA KEMAN ÇALDI

Doktorlar ameliyat sırasında Turner’ı lokal anesteziyle uyanık tutarak, ondan keman çalmasını istedi. Bu sayede doktorlar, milimetrik ameliyat sırasında Turner’ın beyninin hangi bölümünü kullandığını tespit ederek, bu bölgelere dokunmamaya çalışarak tümörü temizlediler.

İngiltere de beyin ameliyatı olurken keman çaldı #2

"BEYNİN KEMAN ÇALMASINI SAĞLAYAN BÖLGESİNİ KORUMAMIZ GEREKİYORDU"

Ameliyatı yöneten Profesör Doktor Keyoumars Ashkan, yazılı açıklamada “Kemanın Dagmar için ne kadar önemli olduğunu biliyorduk, bu sebeple beyninin keman çalmasını sağlayan hassas bölgelerindeki işlevi korumamız çok önemliydi.” dedi.

İngiltere de beyin ameliyatı olurken keman çaldı #3

"KEMAN BENİM TUTKUM"

Ashkan, tümörün yüzde 90’ını temizlediklerini söyledi. Keman virtüözü Dagmar Turner ise “Keman benim tutkum, 10 yaşından beridir çalıyorum. Doktorlarıma teşekkür ederim, onlar sayesinde çok yakında orkestrama dönüp keman çalabileceğim.” dedi.

İngiltere de beyin ameliyatı olurken keman çaldı #4